Bogoslovija se vraća u Prizren?
Sveti arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve, čije bi višednevno zasedanje u Beogradu trebalo da počne 16.maja, mogao bi, kako se najavljuje, da donese odluku o povratku pravoslavne srpske Bogoslovije u Prizren iz kojeg je proterana juna 1999. godine i privremeno smeštena u Niš. Na dnevnom redu očekuje se i pitanje penzionisanja pojedinih episkopa starijih od 70 godina.
Bogoslovija Svetih Ćirila i Metodija, da podsetimo, osnovana je u Prizrenu 1. oktobra 1871. zahvaljujući pre svega čuvenom dobrotvoru Simi Andrejeviću Igumanovu. Nakon što je pod naletom albanskih terorista 1999. godine privremeno iseljena u Niš, čak i ispražnjena zgrada ove srednjoškolske ustanov, SPC se našla ponovo na meti albanskih terorista u martovskom pogromu nad Srbima 2004, kada je opljačkana pa zapaljena.
Do pre 12 godina u Prizrenu je ova crkvena obrazovna ustanova,uspešno radila više od 100 godina. Zgrada bogoslovije nedavno je obnovljena zajedno sa crkvom Svetog Đorđa i vladičanskim dvorom episkopa raško-prizrenskog.
Mada je i sedište episkopa obnovljeno iz vrha SPC još nema potvrde da li će se Sveti arhijerejski sabor na predstojećem zasedanju zauzeti i stav o istovremenom povratku, iz Gračanice, nadležnog episkopa u Prizren.
Ko episkope tera u penziju?
Na predstojećem episkopskom zasedanju jedna od tema trebalo bi da bude penzionisanje pojedinih vladika. Nakon što je iz upućenih crkvenih izvora plasirana spekulacija o penzionisanju mitropolita dabrobosanskog Nikolaja Mrđe (82) na predstojećem zasedanju Svetog arhijerejskog sabora, u mitropolitovom sedištu u Sarajevu to je opovrgnuto saopštenjem u kojem se pored ostalog navodi da se, prema crkvenim propisima, nisu stekli uslovi za Mrđino povlačenje iz aktivne službe.
Takođe, prema kuloarskim patrijaršijskim glasinama, u vrhu SPC postoji navodno namera da u "paketu sa Mrđom“, sad u maju bude penzionisan i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan Pavlović (75).
Prinudna penzija poznata praksa
U vrhu SPC podsećaju da u sestrinskim hrišćanskim crkvama nije neobično da se, osim patrijaraha (ili pape) koji su doživotno na tronu, svi ostali episkopi biološki stariji od 70 godina penzionišu i mimo svoje volje, te da zato ne bi bilo čudno da u narednih nekoliko godina ista praksa zaživi u SPC.
S druge strane pojedine srpske vladike podsećaju da se srpski episkopi, u principu, na eparhijski tron postavljaju doživotno. Treći pak smatraju da bi pre uvođenja nove prakse, crkvenim zakonodavstvom trebalo do detalja da budu precizirani uslovi za penzionisanje kao i status penzionisanog episkopa, što u SPC još nije do kraja definisano. |
Govori se da nije isključeno ni da se ponovo aktuelizuje pitanje penzionisanja vladike šabačkog Lavrentija Trifunovića (75). Episkop šabački je naime, pre nekoliko godina tražio da bude penzionisan, a njegova molba je tad na Svetom arhijerejskom saboru prema nekim episkopskim izvorima odbijena, dok drugi smatraju da je do izbora novog patrijarha ona samo privremeno stornirana, jer je bila podneta pred kraj života tadašnjeg patrijarha Pavla, koji je u to vreme ležao u bolničkoj postelji.
Nije isključeno, dodaju naši sagovornici u episkopskim krugovima, da Sveti aerhijerejski sabor razmotri i zdravstveno stanje vladike žičkog Hrizostoma Stolića (72) radi mogućnosti njegovog ostanka na čelu Eparhije žičke s obzirom da je nedavno imao dve teške operacije,u bolnici u Zrenjaninu.