Kosmet traži imovinu 104 srpska preduzeća
Imovina 172 preduzeća sa Kosova i Metohije ostala je u bivšim jugoslovenskim republikama, izjavio je jedan od direktora u Ministarstvu inostranih poslova samoproklamovane Republike Kosovo Ramuš Tahiri i najavio da će Priština uskoro zataražiti njen povraćaj.
Povraćaj ćemo zatražiti nakon što posebna Komisija formirana pri Ministarstvu utvrdi tačne podatke o imovini, rekao je Tahiri za Radio-televiziju Kosova.
Kako su preneli kosmetski mediji, najveći broj kosmetske imovine nalazi se u centralnoj Srbiji i Crnoj Gori.
U centralnoj Srbiji su, prema tim podacima, ostala 104 preduzeća, u Crnoj Gori 42, Bosni i Hercegovini 15, Hrvatskoj šest, Makedoniji četiri i Sloveniji jedno.
"Do sada smo identifikovali fabrike, prodavnice, parcele... koje su pripadale kosmetskim kompanijama u vreme bivše Jugoslavije", rekao je Tahiri i dodao da je tzv. kosmetski MIP nadležan "za politički aspekat tog problema".
Kosmet ne može da traži imovinu jer nije država
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je da Kosovo ne može potraživati imovinu u bivšim zemljama SFRJ jer nije sukcesor, nije bilo republika u bivšoj državi i nije od Srbije priznato kao nezavisna država.
"Povraćaj imovine, koju nekadašnja društvena i državna preduzeća sa Kosova
poseduju u centralnoj Srbiji, nije moguć po modelu za imovinu preduzeća iz Slovenije i Hrvatske, budući da Kosovo nije od strane Srbije priznato kao nezavisna država, niti je u nekadašnjoj SFRJ bilo republika, pa se na nju ne može primeniti Sporazum o pitanjima sukcesije bivše SFRJ iz 2001. godine, koji su potpisale SRJ, BiH, Hrvatska, Slovenija i Makedonija", rekao je Bogdanović.
On je kazao da je Srbija, u prethodne tri decenije, u razvoj Kosova i Metohije uložila oko 18 milijardi dolara i dodao da je Srbija stvarni vlasnik nekadašnjih društvenih preduzeća sa Kosova i Metohije
"Priča Prištine da je formirala komisiju za povraćaj imovine kosovskih preduzeća na prostoru bivše Jugoslavije nije ništa do bacanje prašine u oči i pokušaj da se skrene pažnja sopstvene javnosti sa aktuelnih, gorućih problema u pokrajini i istovremeno homogenizuje politička elita kosovskih Albanaca", rekao je Bogdanović.
On je dodao da je Priština u prethodnim pregovorima izbegavala bilo kakvu ozbiljniju raspravu po pitanju imovine, "bežeći od te teme na sve moguće načine".