Tahiri: Za Prištinu neprihvatljivi pregovori o podeli Kosova
Dijalog sa Beogradom postaće neprihvatljiv za Prištinu, ukoliko i u jednom trenutku politička pitanja poput podele Kosova postanu tema, izjavila je šef kosovskog pregovaračkog tima Edita Tahiri, prenose beogradski mediji.
Tahirijeva je dodala da je kosovska strana pregovore prihvatila pod uslovom da se oni isključivo bave tehničkim pitanjima.
"Ipak, šef srpskog pregovaračkog tima (Borislav Stefanović) do sada se pokazao kao veoma konstruktivan pregovarač koji je usmeren na pronalaženje rešenja, a to daje razloga za optimizam", rekla je Tahiri za sutrašnji "Blic", komentarišući izjavu Stefanovića da srpski tim ne beži od razgovora o podeli.
Tahiri je naglasila da Stefanovićeva izjava neće ugroziti pregovore, ukoliko se oni budu odnosili samo na tehnička pitanja, kako je predviđeno rezolucijom Generalne skupštine UN.
Ona je rekla i da je za prištinski tim priča o podeli Kosova politička ideja koju su slušali od političara Slobodana Miloševića i dodala da smatra da takve ideje "danas istinski prete miru i stabilnosti u regionu".
Upitana da prokomentariše činjenicu da se za podelu Kosova zalažu i bivši američki ambasador u Srbiji Vilijam Montgomeri i mnogi evropski i američki eksperti, Tahiri je rekla da je "za region veoma opasno da se ponovo otvara pitanje granica, jer to znači i otvaranje nove faze komplikacija i konfrontacija, u trenutku kada smo svi okrenuti evropskim integracijama".
Tahiri nije želela da spekuliše o gledištima EU na pitanje Kosova, jer je "volja naroda Kosova nezavisna demokratska Republika Kosovo, koju političari samo sprovode".
Na pitanje kako će biti poštovana želja Srba sa Kosova da budu deo Srbije, Tahiri je prokomentarisala da su Srbi sa severa samo deo svih Srba koji žive na Kosovu, dok su ostali Srbi već postali deo kosovske realnosti i kosovskih institucija.
"Problem je u tome što su Srbi sa severa pod velikim uticajem Beograda i sugorna sam da će, ako Beograd prestane da utiče negativno na njih, brzo uvideti da imaju dobru budućnost na Kosovu", rekla je Tahiri za "Blic", poručivši Beogradu "da prestane s takvom praksom".
Tahiri je rekla i da ne veruje da će inicijativa Srbije da istragu o trgovini ljudskim organima pređe u nadležnost SB UN, jer većina članica UN podržava Euleks.
Tahiri je potvrdila i da će jedna od tema pregovora biti i razmena eksponata koji su, kako je rekla, "pozajmljeni" iz Kosovskog muzeja i koje Srbija nije vratila, a da srpske svetinje na Kosovu i Metohiji, odnosno "sve crkve i verski objekti nasleđe koje nema veze sa etničkim pitanjima".
"Za Albance među kojima ima i pravoslavaca i katolika i muslimana, kosovske svetinje predstavljaju zajedničko nasljeđe svih naroda na Kosovu", smatra Tahiri.