Velja Ilić: Tadić je neozbiljan
- Boris Tadić je zaboravio da je predsednik države i ponaša se kao da je samo predsednik Demokratske stranke. Ceo svet nas opominje, korupcija cveta, država je u haosu, nismo doneli zakone koje su tražili iz Evropske unije i smatram da Srbija neće dobiti status kandidata do kraja godine - kaže za "Vesti" Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije.
- Kad sam posetio Tomu Nikolića naišao je i ruski ambasador Aleksandar Konuzin. Nikolić nije baš dobro i mučno je za Srbiju što to gleda uoči velikog praznika.
Hoće li Toma prestati sa gladovanjem nakon pričešća?
- Neće prestati dok Tadić ne raspiše vanredne izbore.
Šta je kazao ambasador Konuzin Nikoliću, o čemu su razgovarali?
- Ne znam jer su ostali da pričaju u četiri oka. Svi spolja kažu da mi moramo da rešimo unutrašnje probleme.
Da li vam je zasmetalo što je Konuzin tražio da vi ne prisustvujete razgovoru?
- Nije naravno.
Vuk da podrži opoziciju
|
Ako Srbija ne dobije status kandidata za EU, ko će biti odgovoran vlast ili opozicija koja dodatno otežava situaciju?
- Tadić je odgovoran, preuzeo je svu vlast, pa i odgovornost. Čudi me što ne reaguje, ipak bi trebalo da problem prevaziđemo što pre. Predstoji Vaskrs i nacija se ne sme dovesti u ovakvo stanje, kad Srbija treba da se raduje zbog velikog praznika.
Ni predstavnici EU ne podržavaju štrajk glađu?
- Nije tačno, njima se ne sviđaju naši unutrašnji sukobi i traže da to rešimo. Kako ćemo to uraditi - to je naša stvar. Da li ćemo štrajkovati glađu ili rešavati u institucijama, to je naša stvar. Institucije ne postoje i ne funkcionišu, i šta nam onda preostaje?
Ali, ova situacija umanjuje šanse Srbije za dobijanje statusa kandidata?
- Najverovatnije da nećemo ni dobiti status kandidata za članstvo u EU do kraja godine. Toliko smo podeljeni i haos je u državi. Cveta korupcija, pravosuđe je katastrofa, prosveta užas, i u zdravstvu i u prosveti. Podeljenost je velika i jedino rešenje su vanredni izbori. Treba da se uozbiljimo, a pre svih nas to mora da uradi Boris Tadić. Hteo je da napravi partijsko pravosuđe, a to ne prihvata Evropska unija. Imamo rok do juna da predamo zakon o restituciji. Donosimo nebitne zakone, a ne ono što od nas traže iz EU.
Izašli ste iz sale dok traje sednica Skupštine Srbije, a predsedavajuća Gordana Čomić je kazala da ste pobegli i izrekla vam opomenu.
- Je l' vidite da tamo u sali sedi svega 15 poslanika, i to poslanika radikala kojima ona uporno dozvoljava da blate Nikolića. Umesto o zakonima, pričaju o lekarima, infuzijama... Nisam mogao to da podnesem, izašao sam napolje. Kad sam pričao mimo teme koja je na dnevnom redu, bio sam više puta kažnjen po 8.000 dinara.