Euleks sposoban da ispita Martijeve navode
U Briselu i dalje ostaju pri stavu da nije potrebno uključivati Ujedinjene nacije u istragu o navodima iznetim u izveštaju izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dika Martija o trgovini organima na Kosovu.
"Euleks je u potpunosti sposoban i na najboljem mestu da sprovede istragu o trgovini organima", izjavila je za "Novosti" Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
U Sekretarijatu UN potvrdili su da su primili predlog Srbije za istragu o navodima Martija o trgovini organima na Kosovu i Metohiji.
"Možemo da potvrdimo da je predlog Srbije primljen i da će uskoro biti objavljen kao dokument Saveta bezbednosti" , kažu u UN. Generalnom sekretaru UN Ban Ki-munu predlog Beograda je prosledila Misija Srbije.
Prema proceduri, sekretarijat UN će taj predlog prevesti na sve zvanične jezike Svetske organizacije i objaviti ga kao zvanični dokument.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je glavni element predloga koji je uputio Ban Ki-munu da mandat za istragu o navodima Martija o trgovini organima na Kosovu mora dati Savet bezbednosti UN.
"Svi ratni zločini koji su počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije istraživani su sa mandatom Saveta bezbednosti UN i oni koji su te zločine istraživali imali su obavezu da izveštavaju Savet bezbednosti. To se mora obezbediti i sada, ne vidim razloga da žrtve sa Kosova, ukoliko istinitost navoda bude dokazana, budu tretirane kao manje vredne", rekao je Jeremić.
Redovna sednica SB o Kosovu zakazana je za 12. maj, kada se razmatra izveštaj Unmika o situaciji u južnoj srpskoj pokrajini i to bi mogla da bude idealna prilika da se i srpski zahtev uvrsti u dnevni red.
Da bi zahtev Srbije dobio "zeleno svetlo" SB, potrebno je da za njega glasa većina od devet članica i da pri tom nijedna od onih koje imaju stalne fotelje, a to su Rusija, SAD, Kina, Francuska i Velika Britanija, ne upotrebi pravo veta.
Među nestalnim članicama su BiH, Gabon, Brazil, Kolumbija, Nemačka, Indija, Liban, Nigerija, Portugal i Južna Afrika. Sadašnji odnos snaga u SB ide na ruku Srbiji, jer od 16 članica, devet nije priznalo Kosovo.