Popisom na Kosovu ucenjuju Srbiju
Posle izjave predstavnika Brisela u Beogradu da bez jasnih podataka o stanovništvu, zemlje u regionu neće moći da započnu pregovore o pridruživanju EU, postavlja se pitanje da li će Srbija na putu ka EU biti uslovljenja i priznavanjem kosovskog popisa?
- S obzirom na izbore koji se bliže, režim Borisa Tadića praktično jedini pristojan adut u predizbornoj kampanji ima u dobijanju statusa kandidata i zato pretpostavljam da će Beograd pristati na sve što od njega traži Brisel, pa i priznavanje rezultata šiptarskog popisa. Možda ne javno, ali ispod žita, kao što je i druge stvari radio u proteklom periodu, kao što je pravio Srpsku listu za učešće na izborima koje organizuje Priština - kaže za "Vesti" Marko Jakšić, predsednik Zajednica srpskih opština i naselja.
Osim u Crnoj Gori i Hrvatskoj, popis stanovništva je 1. aprila počeo i na Kosovu i Metohiji, u organizaciji secesionističkih vlasti u Prištini, ali je zvanični Beograd poručio da taj popis, ukoliko nije pod kontrolom UN, neće priznati.
I dok šef kancelarije Evropske komisije u Beogradu Vensan Dežer smatra da popis na Kosovu teče glatko, u Ministartvu za KiM Vlade Srbije procenjuju da ti rezultati neće biti relevanti jer isključuju 200.000 prognanih Srba i njihovu uzurpiranu imovinu koju Albanci mogu da popisuju kao svoju.
Pre nekoliko dana je ministar za KiM Goran Bogdanović objašnjavao da zbog neprihvatanja prištinskih vlasti da popis u sredinama južno od Ibra nadgledaju UN, stav Srbije je da kosovske institucije ne mogu da popisuju Srbe i njihovu imovinu. I dok Bogdanović kaže da je Priština jedino pristala da se popis uz kontrolu UN obavi na severu Kosova, Marko Jakšić koji živi u severnom delu Kosovske Mitrovice, kaže da se kod njih niko ne popisuje, niti da dolaze popisivači.
- Ne verujem da bi ljudi pristali da se popišu čak i ako bi Unmik došao. Beograd je nejasan i priča nebuloze, pre svega da se ne zamera EU. Govori da će Unmik da završi popis kao da je on za to obučen. Pretpostavljam da popisa na severu neće ni biti. Istovremeno Priština uz pomoć Tačijevih Srba već preti Srbima južno od Ibra da se popišu ili će im neka prava biti uskraćena, kao da u nezavisnom Kosovu mogu da imaju nekakva prava. Beograd je te Srbe prepustio Albancima, dok se trudi da severni deo pripoji Srbiji. Sadašnji srpski režim je pasivan, žmuri, igra zapadnu igru i spreman je da na sve popusti - upozorava Jakšić.
Dve baze podataka
Prema nezvaničnim podacima, broj kosovskih Srba sada je oko 120.000, dok je na poslednjem popisu sprovedenom na Kosovu i Metohiji 1981. u pokrajini bilo 209.498 ili 13, 02 odsto Srba. |