Srbija revidira optužnice protiv hrvatskih zločinaca
Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je danas da će Radna grupa tužilaštava Srbije i Hrvatske revidirati sve optužnice za ratne zločine na čijim osnovama su raspisane poternice, kako bi se utvrdilo da li treba i dalje voditi te postupke ili ih obustaviti.
Malović je novinarima u Sava centru, uoči početka Glavnog odbora Demokratske stranke, rekla da postoji oko devedeset optužnica za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije, na osnovu kojih su za okrivljenima podignute poternice.
"Imamo zajedničku Radnu grupu sa Hrvatskom. Dva tužilaštva će evidentirati predmete i utvrditi gde je najcelishodnije da se postupci procesuiraju i da li bi uopšte trebalo da se vode", rekla je Malović i dodala da je reč o predmetima koje je srpsko tužilaštvo nasledilo od nekadašnjih vojnih sudova.
Malović je podsetila da je Hrvatska izmenila svoj krivični zakon i da je sada moguće ponavljanje postupaka za ratne zločine čak i kada osoba koja se tereti za to delo nije prisutna.
Upitana za slučaj Tihomira Purde, ona je rekla da je srpsko tužilaštvo nakon saslušanja tog hrvatskog ratnog veterana zaključila da nije bilo osnova za dalje vođenje postupka protiv njega.
Evropski zakon uređuje advokaturu
Ministarka pravde Srbije Snežana Malović najavila je danas da će usvajanjem Predloga Zakona o advokaturi ta profesija biti uređena "na novim i modernim osnovama" i u skladu sa evropskim standardima.
"Advokatura se predlogom zakona definiše kao nezavisna i samostalna delatnost pružanja pravne pomoći fizičkim i pravnim licima", kazala je Malovićeva na stručnom skupu u Beogradu o tom predlogu zakona. Kako je istakla, samostalnost i nezavisnost advokature se predloženim zakonom ostvaruje kroz samostalno i nezavisno delovanje, kao i pravom stranke na slobodan izbor advokata.
Prema njenim rečima, samostalnost i nezavisnost advokata će se, takođe, omogućiti i organizovanjem advokata u advokatske komore, kao samostalne i nezavisne organizacije advokata, donošenjem njihovih opštih akata, kao i odlučivanjem o prijemu u advokaturu i o prestanku prava na bavljenje advokaturom.
Malovićeva je izrazila zadovoljstvo zbog isticanja činjenice da je taj predlog zakona radila Advokatska komora Srbije, u saradnji s lokalnim komorama i "bez učešća ijednog predstavnika izvršne vlasti".
Ministarka pravde je podsetila i da je Predlog Zakona o advokaturi ušao u skupštinsku proceduru, kao i da je nedavno dobio pozitivnu ocenu Saveta advokatske komore Evrope kao predlog zakona koji "zadovoljava najviše standarde nezavisnosti i samoregularnost advokatske komore".
|