Tužićemo NATO zbog epidemije kancera
Mila Alečković-Nikolić je kao predsednica pokreta "Žene stvaraoci - savest Srbije" (ŽENES) pokrenula kampanju prikupljanja medicinske dokumentacije svih građana Srbije koji su posle NATO bombardovanja 1999. oboleli od karcinoma. "Naš cilj je podnošenje tužbe protiv NATO alijanse i naknada štete svima koji se bore protiv ove opake bolesti, kao i porodicama čiji su članovi u poslednjoj deceniji preminuli od različitih vrsta kancera. Odlučili smo da okupimo žrtve i pomognemo im da ostvare prava koja im pripadaju," kaže Alečković-Nikolić.
"Dobili smo podršku kubanske ambasadorke u Beogradu, kao i udruženja i pojedinaca iz Kanade, Venecuele i Rusije.
U pravnu borbu protiv NATO uključiće se trojica advokata iz Srbije, a i nekoliko advokata iz Francuske se prijavilo da besplatno zastupaju sve oštećene," dodaje ona.
Kakav je odziv?
- Svakodnevno nam se javljaju ljudi, podaci o njihovoj bolesti su potpuno zaštićeni. Niko ne treba da strahuje da će njegova medicinska dokumentacija biti dostupna javnosti.
Kada budem prikupili dovoljan broj tužbi, obratićemo se Svetskoj zdravstvenoj organizaciji. Potom sledi duga borba advokata...
Objavili ste 40 knjiga. Evropskim korenima ste se bavili u knjizi "Ko to priča o Evropi", a srpskim u delu "O domu i iskonu".
- U prvoj knjizi sam pisala o velikim evropskim duhovima, nisu me zanimali političari i činovnici. Knjiga "O domu i iskonu" predstavlja skup antropoloških eseja. Bavila sam se pojmovima straha, kukavičluka, hrabrosti, ulizištva, potkazivanja...
Rusi imaju poslovicu "Stid je osećaj koji će spasti čovečanstvo". Smatrate da nedostatak stida kod čoveka uzrokuje brojne patološke procese?
- Psihopate ne znaju šta je sramota. Ko oseća stid, ima i sposobnost da se pokaje. Mi koji se bavimo dijagnostikom i terapijom uvek se bavimo arhetipovima. Prošlost je veoma važna, jer bez nje nema identiteta, ako nije osvešćena i obrađena, pretvara se u bolest. Ništa ne sme da bude potisnuto. Ako zatvorite čudovište u sebi, ono će probiti zidove i izaći baš kada ne treba.
To se odnosi i na našu istoriju?
- Srpska istorija je veoma komplikovana i teška. Ne možemo da glorifikujemo bolesne momente, ali, moramo da ih dobro upoznamo i analiziramo kako ne bismo ponavljali iste greške..