Podela Kosova možda i uđe u proceduru
Radikalne najave iz Prištine o formiranju velike Albanije "čim Srbija u Briselu prizna Kosovo" predstavljaju, prema oceni profesora međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Predraga Simića, nerealno tumačenje dijaloga sa Beogradom, usmereno ka tamošnjoj javnosti koja se protivi razgovorima.
Istovremeno, najave koje stižu iz raznih izvora o tome da bi podela Kosova ipak mogla da bude rešenje, profesor Simić ne odbacuje kao potpuno nemoguće.
Da li je i u kojoj meri realna podela Kosova?
- Ideja je prisutna, iako je niko nije zvanično pomenuo, jer je zagovaraju pojedini stručnjaci iz SAD iza kojih je srpska diplomatija. U EU veruju da nije nerealna, ali treba neko da je zvanično predloži, moguće Rusija ili Francuska. Na terenu je podela severno i južno od Ibra, ali nas opterećuje što je na jugu više Srba čije su partije u prištinskom parlamentu, dok su Srbi sa severa na pozicijama Beograda. To je naš momenat neizvesnosti, ali ako se pomak u dijalogu ostvari do leta mogao da ima šanse za uspeh.
Šta Tači dobija pričom da će Beograd priznati Kosovo?
- Tom pričom on pokušava da umiri svoju javnost, jer se podigla velika prašina na Kosovu. Međutim, nastupajući s tom tezom u ime svoje političke opcije, Tači razotkriva i pozadinu, odnosno političku borbu koja se tamo vodi. Njemu je nametnuta koalicija sa Bedžetom Pacolijem, da tako kažem albanskim Bogoljubom Karićem, i ta vlast je nestabilna, pa ovakvim javnim nastupom pokušava da se učvrsti i opstane.
A Adem Demaći pripaja Kosovo Albaniji?
- On je simpatična pojava, bolje rečeno njihova maskota. Albanski Mandela koji je godine proveo po zatvorima, a bio i politički predstavnik OVK dok se nije razišao sa Tačijem. Imao je razne nerealne ideje i ranije, poput formiranja "balkanske federacije", što je takođe bez ikakvog osnova. On je stariji čovek koji govori ono što sanja i veruje u ono što nema nikakve veze sa stvarnošću.
Kako na Srbiju može da se odrazi odluka da ne učestvuje na američkom samitu u Baltimoru, iz protesta što skupu prisustvuje i Hašim Tači?
- To je odluka koja odražava poznati stav Beograda, ali smatram da nije dobra. SAD neće zbog toga povući svog ambasadora iz Beograda, ali ovaj potez vodi odnose SAD i naše zemlje u pogrešnom pravcu. Ovaj samit nije i jedini na koji neće ići naši predstavnici, jer Beograd na to pitanje nema odgovor.
Dijalog će često visiti o koncuKakva je sudbina pregovora Beograda i Prištine, započetih u Briselu?
|