Mirko Cvetković kreditima kupuje glasove?
''Medeni period“ u otplati kredita, koji je premijer Srbije Mirko Cvetković u ponedeljak obećao građanima, realan je kao fatamorgana, smatraju ekonomisti, koji ističu da se ovakvim obećanjima premijer otisnuo u predizbornu propagandu i kupovinu glasova, navode beogradski mediji.
Kako piše ''Alo'', premijer je najavio da će u narednih desetak dana biti koncipirana nova mera kojom će se omogućiti stanovništvu da u dogovoru sa bankama reprogramiraju svoje dugove. Cvetković je istakao da će građani biti u mogućnosti da u narednih godinu i po do dve rate prepolove i da ne plaćaju onoliko koliko su te rate sada.
On je naveo i da će se ova mera odnositi samo na dugoročne kredite kakve trenutnu u Srbiji koristi 900.000 ljudi.
- Premijerova najava o prepolovljenim ratama u rangu je izjava Mrkonjića o izgradnji puteva ili programa vlade o otvaranju 400.000 radnih mesta. Banke to već rade i one, u dogovoru sa klijentom, mogu da reprogramiraju dug, i to bez naplate ako u tome nađu svoj interes. Ne vidim zašto bi se sada premijer bavio tim problemom, osim u svrhu predizborne propagande i klasične kupovina glasova - kaže za ''Alo“ saradnik Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović.
On smatra da se ovakvim obećanjima premijer ''kiti tuđim perjem“, jer reprogram dugova nije njegov, već posao banaka. Podsećajući da ni ranije državne intervencije u bankarski sektor kroz subvenciju kamata „nisu dale željene rezultate“, Stevanović ističe da je i u ovom slučaju takva mera ''bespredmetna“.
- Prvo, u budžetu za tako nešto nema para, a drugo, zašto bi savesni građani bili kažnjavani da plaćaju dugove sugrađana koji su se nesmotreno zadužili? - istakao je Stevanović.
Prema podacima Udruženja banaka Srbije, ukupni krediti na kraju januara iznosili su 1.736 milijardi dinara. Preduzeća su u januaru bila zadužena u iznosu od 1.172 milijarde dinara, preduzetnici su bankama u januaru ove godine bili dužni 50,5 milijardi dinara, a građani 513,2 milijarde dinara.