Kušner zaštitnik mafijaškog bosa
U vreme dok je na čelu misije UN bio Bernar Kušner, na Kosovu je s ogromnom količinom nemačkih maraka i više kilograma droge uhapšen Džavit Haljiti, ali je odmah oslobođen.
Ujedinjene nacije i Francuska ne samo da su znale za veze između vođa OVK-a i organizovanog kriminala, već su ih i štitile. Ovo proizlazi iz svedočenja poznatog francuskog kriminologa Ksavijea Raufera, šefa katedre za kriminologiju na Univerzitetu Pariz 2 (Sorbona), ali i izjava jednog od bosova albanske mafije Džavita Haljitija, danas potpredsednika parlamenta u Prištini.
Njegovo ime se vezuje za najgore mafijaške poslove u izveštajima više zapadnih obaveštajnih službi, kao i u nedavno objavljenom izveštaju NATO-a i u izveštaju Dika Martija Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.
U Rambuje sa lažnim imenom
- Što se tiče vize - ja sam tada putovao u Francusku sa dozvolom francuske ambasade pod tuđim imenom, iako nisam morao da tražim vizu jer sam tada imao pasoš sa statusom izbeglice u Švajcarskoj. Plašio sam se da jugoslovenske tajne službe ne pokušaju da me ubiju. Oni su u Parizu ipak pokušali da me ubiju, ali francuska policija je spasla mene i Tačija - rekao je Haliti. |
Naime, Raufer je još 2003. godine upozorio članove jedne komisije francuskog Senata da je posle uspostavljanja UN administracije Haljiti bio zatečen na Kosovu s drogom i velikom količinom nemačkih maraka, ali da je odmah dobio zaštitu i pušten.
Evo odlomka iz zapisnika saslušanja u francuskom Senatu održanom 12. marta 2003. godine, posvećenog nacionalnoj borbi protiv droge, u kome Raufer odgovara na pitanje senatora Pola Žiroa da li je istovremeno sa prihvatom izbeglica u zapadnu Evropi sa Kosova stigao i veliki broj kriminalaca:
"Naravno, i to je uostalom bilo rečeno u vreme tih događaja. Treba biti precizan i bez oklevanja jasno reći kako stoje stvari. Državni izvori i ja lično u pismu koje sam uputio upozorili su vlasti da se u Rambujeu u delegaciji OVK-a nalazi i jedan krijumčar heroina visokog ranga, neka vrsta albanskog Toto Rine, koji je još uvek živ i zove se Džavit Haliti. Posle učešća (na konferenciji) u Rambujeu, Haljiti je noseći ogromnu količinu nemačkih maraka i nekoliko kilograma droge bio zaustavljen na Kosovu, kojim je upravljao gospodin Bernar Kušner. Pošto, međutim, ne može da se dosađuje jednom "velikodostojniku", bio je pozdravljen i pušten da ode", odgovorio je Raufer.
Deo ovog iskaza profesor Raufer ponovio je nedavno u izjavi za BBC ističući da je više oficira bezbednosti i univerzitetskih profesora upozorilo francusku vladu da ne daje vizu Halitiju za dolazak na pregovore u Rambujeu 1999. godine jer je reč o "mafijaškom kumu, a ne o nekom malom banditu - patrioti" , da je u pitanju "mafijaš prvog reda, jedan od prvih finansijera i bez sumnje 'kum' mladog Hašima Tačija u ono vreme".
"Blagajnik" skupio 400 miliona dolara
|