Jeremić: Spremamo evakuaciju Srba
Srbija nije počela sa evakuacijom svojih državljana iz Libije, jer još nije dobila dozvole za poletanje aviona, objašnjava ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić. On kaže da je izbavljenje ugroženih prioritet ministarstva, ali su veliki problem otežane komunikacije Beograda sa libijskim vlastima, kao i komunikacije unutar Libije, gde su telefonske i internet veze u prekidu.
"U stalnoj smo komunikaciji sa ambasadom u Tripoliju, koja čini sve da stupi u kontakt sa državljanima Srbije i pruži im svu neohodnu pomoć. Intezivno se radi na dobijanju dozvole za sletanje aviona, koji bi državljane naše zemlje vratio u Srbiju, ali i na pribavljanju izlaznih viza za naše građane, jer je svima koji imaju boravak i radnu dozvolu neophodna izlazna viza da bi napustili zemlju", kaže Jeremić.
Ministar je dodao da je Srbija blagovremeno reagovala u slučajevima Tunisa i Egipta, pa je uveren da će tako biti i u slučaju ove zemlje.
Opcija poletanja bez dozvole nije na stolu, jer postoji realna opasnost da bi libijska vojska oborila avion. U ministarstvu spoljnih poslova se, takođe, nadaju da će prilikom evakucije imati i pomoć država iz okruženja, odnosno i da će one prevoziti naše državljane, baš kao što je Srbija avionima "Jata" i "Er Pinka" iz Egipta izbavila i državljanje Mađarske.
Evakuacija noću, Malta postaje sabirni centar
|
Istina, to neće biti ni približno jednostavno kao u Egiptu, iz prostog razloga što je u Egiptu živelo i radilo tek nešto više od 200 srpskih državljana, pa je operacija evakuacije mogla da bude izvedena za jedan dan i jednim avionom. U slučaju Libije, reč je o hiljadama srpskih građana, pa bi i operacija njihovog izvlačenja bila daleko složenija.
"Jat ervejz" je spreman da uključi avione u evakuaciju za evakuaciju naših građana iz Libije, baš kao što smo to učinili tokom krize u Egiptu", kaže za "Vesti" Vladimir Ognjenović, vršilac dužnosti generalnog direktora "Jata".
Dramatično u Libiji
Podsetimo, u Libiji je situacija dramatična. Demonstracije protiv dugogodišnjeg šefa države Moamera Gadafija su se iz istočnih delova zemlje prelile i u glavni grad Tripoli gde su se demonstranti sukobili sa policijom. Istovremeno, Gadafijev sin preko državne televizije upozorava na građanski rat. |
Amabsada u Tripoliju pokušava da stupi u kontakt sa svim državljanima Srbije koji žive i rade u Libiji, kako bi organizovala njihov povratak. Kako nezvanično saznajemo, ambasada je kontaktirala sve registrovane, ali se dodatno javilo još između 400 i 700 ljudi.
Veliki problem za ambasadu je to što osim pojedinaca, ni mnoge kompanije izbegle da se prijave ambasadi, iako je to trebalo da učine čim su doveli radnike, a najviše zbog asistencije oko radnih dozvola. Međutim, to nije pravilo. Tako se tek juče prvi put javila srpska kompanija koja je pre nekoliko meseci dovela u Libiju 400 radnika iz Srbije, a nijednom nije našla za shodno da ih prijavi.
Hrvati već krenuli u evakuaciju
Svi građani BiH koji borave u Libiji su dobro i niko od njih za sada nije ugrožen, izjavio je za ambasador BiH u Libiji, Ferhat Šeta. Procjenjuje se da oko 1.500 građana Bosne i Hercegovine živi i radi u Libiji i većinom su angažovani u kompanijama koje izvode uglavnom građevinske radove u toj zemlji. |