"Savet bezbednosti nije odbio Srbiju"
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas da inicijativa Srbije za pokretanje istrage o navodima iz izveštaja Dika Martija pod mandatom UN nije odbijena na nedavnoj sednici Saveta bezbednosti, jer ju je podržala velika većina zemalja članica SB, naročito Rusija i Kina.
Jeremić je rekao da će Srbija nastaviti da insistira na mandatu UN kada je reč o istrazi u vezi sa trgovinom organima, jer su svi zločini na području bivše Jugoslavije istraživani pod mandatom UN.
Kada je reč o misiji Euleksa na Kosovu i Metohiji, Jeremić je rekao da postoje dva problema: jedan je teritorijalna jurisdikcija pošto Euleks ima mandat samo na Kosmetu, a drugi zaštita svedoka. Prema rečima srpskog ministra, istraga Euleksa neće biti dovoljna, jer Euleks nema mandat da sprovede ozbiljnu istragu.
On smatra da je bitno da se u SB oko ovog pitanja postigne konsenzus zbog članica koje imaju pravo veta. "Važno je da se postigne konsenzus zbog toga što postoje zemlje članica Saveta bezbednosti koje imaju pravo veta", rekao je Jeremić u izjavi novinarima u Palati Srbija.
Šef srpske diplomatije dodaje da "to neće biti jednostavan proces, ali ćemo imati konsultacije sa svim članicama Saveta bezbednosti. Odluke Saveta bezbednosti se retko donose preko noći". Jeremić je uveren da će biti još sednica SB na kojima će se govoriti o ovom pitanju.
Jeremić se 16. februara u govoru na sednici Saveta bezbednosti UN založio za sveobuhvatnu i nezavisnu istragu o navodima iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima, koja bi imala mandat UN.
"Stav Srbije je da je rešenje o uspostavljanju ad hok istražnog mehanizma koji će stvoriti Savet bezbednosti i koji će ovom telu biti odgovoran", istakao je Jeremić na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji.
Među zemljama koje su se u diskusiji u Savetu bezbednosti založile da istragu vodi Euleks su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i Nemačka, dok su Rusija, Kina, Gabon i Južnoafrička Republika ocenile da Savet bezbednosti treba da formira međunarodni istražni mehanizam.
Priština je ovakvu podelu u Savetu bezbednosti oko pitanja ko će istraživati trgovinu organima na Kosmetu protumačila kao odbijanje inicijative Srbije za formiranjem specijalnog tela za istragu.