Slika Srbije: Primanje mita i laži političara
Za razliku od srpskih političara, koji će neke nebuloze poslati Evropskoj komisiji kao odgovore na Upitnik EU, građani jasno znaju kakve odgovore treba uputiti u Brisel - korupcija je posebno strašna u zdravstvu i sudstvu, političari su licemerni jer stalno najavljuju promenu zakona, demokratiju i borbu protiv korupcije, a deo su lanca koji povezuje partije, tajkune i kriminal.
Takođe, građani znaju i da se u Srbiji zapošljava samo po liniji partijske pripadnosti... Kako se došlo do svih ovih zaključaka? Lako - Beogradski centar za ljudska prava postavio je na sajt pitanja iz Upitnika i omogućio građanima da daju svoje odgovore koji služe kao pandan odgovorima vlasti o tome kako je organizovana naša država.
Kako piše beogradski “Blic“, selekcija od oko 2.000 odgovora biće predata direktorki Kancelarije za evropske integracije Milici Delević u četvrtak, četiri dana pre nego što će premijer Mirko Cvetković i potpredsednik Vlade Božidar Đelić odgovore u Briselu predati Štefanu Fileu, komesaru EU za proširenje.
"Političari od nas prave budale"
- Iz odgovora se jasno vidi da građane najviše muči korupcija, da ih posebno nerviraju poslanici u Skupštini Srbije za koje misle da su neefikasni i da enormno troše novac. Ogorčeni su na licemerje političara i na njihovo nepoštovanje građana. Oni kažu “političari od nas prave budale”, stalno pričaju o zakonu o transparentnom finansiranju stranaka, a deo su tog lanca - rekla je za “Blic” Nevena Dičić, istraživač Beogradskog centra za ljudska prava i dodaje da su mnogi u svojim odgovorima u kojima ukazuju na korupciju u zdravstvu i sudstvu davali primere iz ličnog iskustva.
Građani nepogrešivo crtaju mehanizam koruptivne vlasti koja uz pomoć javnih preduzeća iz budžeta crpi državni novac za svoje lične ili partijske potrebe, zahvaljujući tome što su u upravljačkoj nomenklaturi preduzeća ljudi od partijskog poverenja.
Iz odgovora građana se vidi da ne osuđuju toliko što je državni aparat preglomazan i što ima puno zaposlenih, već mnogo više što zaposlenje tu ne može da dobije niko zahvaljujući stručnim kvalitetima, već sve funkcioniše po principu nepotizma.