EU ne traži da se odreknemo KiM
Preporuke Evropskog parlamenta date u Rezoluciju o Srbiji, koje se odnose na Kosovo i Metohiju, ne znače da Evropska unija od Srbije traži da se odrekne južne pokrajine, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović.
On je rekao i da će se tokom dijaloga Beograda i Prištine razgovarati o svim otvorenim pitanjima, pa i o statusu Kosova i Metohije. Preporuke Evropskog parlamenta ne mogu se ignorisati i Srbija može da poboljša komunikaciju sa Euleksom, jer je to u interesu svih na Kosovu i Metohiji, ali prednost imaju stavovi Vlade Srbije i parlamenta, kao i najviši pravni akt zemlje u kome piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, rekao je Ivanović.
Prema njegovim rečima, usvajanje amandmana "zelenih", u kome se zahteva da se predstojeći dijalog Beograda i Prištine "ne dotiče pitanja statusa", kao i drugih preporuka Evropskog parlamenta vezanih za južnu pokrajinu, nije iznenađenje, jer su 22 od 27 zemalja članica Unije priznale nezavisnost Kosova i Metohije i "sklone su da svoje stavove zaštite takvom odlukom".
"Pažljivo ćemo analizirati rezoluciju i držaćemo se programa vlade i odluka skupštine",
I Albanci slave rezoluciju EP
Potpredsednik vlade samoproklamovane republike Kosova i Metohije Hajredin Kući izjavio je danas da ta vlada pozdravlja usvojenu Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srbiji, ističući da se radi o "jasnom signalu" prema Kosovu.
|
naglasio je Ivanović.
On je istakao da preporuke EP ne znače da se pred Srbiju postavlja uslov da se odrekne Kosova i Metohije i da su i u Uniji svesni da se stabilnost Balkana u velikoj meri zasniva na činjenici da je Srbija demokratska i proevropski orijentisana i da bi svako nametanje uslova tog tipa, koje je za Srbiju pitanje nacionalnog ponosa i identiteta, bilo kontraproduktivno.
Ivanović je kazao da za Srbiju nije rešeno pitanje statusa Kosova i Metohije i da će se tokom dijaloga Beograda i Prištine i o tome razgovarati, ali da to pitanje ne treba "gurati" u prvoj fazi razgovora, jer ukoliko se na startu krene sa teškom temom to može onemogućiti pregovore uopšte.
"Do pregovora o rešenju koje bi bilo prihvatljivo i za Srbiju i za kosovske Albance može doći onda kada budemo razgovarali, a razgovaraćemo onda kada obe strane budu spremne", kazao je Ivanović.
On je dodao da na Balkanu neće biti punog mira i stabilnosti dok se i pitanje statusa srpske pokrajine ne bude rešilo.