Gardijan: Turčin glavni u trgovini organima
Tužioci pretpostavljaju da je turski hirurg Jusuf Sonmez odigrao glavnu ulogu u ilegalnoj trgovini organima na Kosovu tokom i nakon rata 1999. godine, piše danas londonski dnevnik Gardijan.
Dopisnik ovog lista iz Prištine, Pol Luis navodi sudski slučaj jednog mladog Turčina i jednog starijeg Izraelca, koje je 53-godišnji hirurg Jusuf Erčin Sonmez 2008. godine podvrgao ilegalnoj operaciji transplantacije bubrega u klinici "Medicus", nedaleko od kosmetske prestonice.
Kada je mladi Turčin pao u nesvest na prištinskom aerodromu, na povratku kući, otkriveno je da je imao veliku ranu na telu, a policiji je rekao da mu je u predgrađu Prištine "ukraden bubreg".
Doktor vampir
U određenim krugovima Sonmez je poznat kao "doktor vampir" ili "doktor strvinar", navodi Gardijanov dopisnik, a Interpol ga traži zbog počinjenih zločina protiv života i zdravlja ljudi, trgovine ljudima , trafikinga i krivičnim delima povezanim sa ilegalnom imigracijom.
Gardijanova istraga utvrdila je da je Sonmez navodno jedan od ključnh igrača na "crnom" tržištu organa u poslednjih deset godina u ovom delu sveta.
Ove godine, navode izvori Gardijana, viđen je u Azerbejdžanu gde je, kako se veruje, radio transplantacije bubrega na univerzitetu u Bakuu. Tamošnja policija je potvrdila da su državljani različitih nacionalnosti dovođeni u zemlju zbog ilegalnih transplantacija, i u vezi sa tim slučajem uhapsila četiri ukrajinska lekara.
Štampa u Azerbejdžanu je ranije Sonmeza povezivala sa čitavim lancem krijumčara organa, a navodi se da je transplantacije radio i u Ekvadoru, piše Gardijan.
Na jednoj pres konferenciji u Bakuu ranije ove godine, pre nego što su optužbe protiv njega postale javne, Sonmez je navodno negirao sve tvrdnje tužilaca.
Reporter Gardijana je ove nedelje posetio kliniku "Medicus" u Prištini, i tvrdi da je video spremne hirurške prekrivače za Ruse, Kazake, Turke i Moldavce koji su došli da prodaju organe. Tu su bile i kartonske kutije sa medicinskim potrepštinama na kojima je bilo jasno vidljivo ime Sonmez, navodi Pol Luis.
Turski lekar je, kako navodi Gardijan, više puta hapšen u svojoj zemlji bog trgovine organima, a kolege ga opisuju kao vrsnog stručnjaka koji se "odmetnuo", navodi list.
1998. godine je nakon istrage turske televizije proteran iz javnog zdravstvenog sektora u Turskoj, i u toj zemlji mu je zabranjen rad u javnim ustanovama.
Sam Sonmez je priznao da je obavio na hiljade transplantacija, ali je tvrdio da njegovi donatori svojevoljno potpisuju kartice na kojima piše da se organa odriču iz humanitarnih pobuda.
Takvi formulari su, piše Gardijan, pronađeni i u klinici "Medicus", u kojoj su poslednjih meseci operisani pacijenti iz Kanade, Nemačke, Poljske i Izraela, ali su, kako se tvrdi, često siromašni donatori organa obično ostajali bez novca iako su im obećavane isplate iznosa i do 20 hiljada evra.
Klinika "Medicus" spominje se u izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini organima na Kosovu, a veruje se da su iz nje organi ubijenih zarobljenika direktno slani u Istanbul, u specijalnoj ambalaži, piše list.
Veruje se, navodi Gardijan na osnovu tvrdnji svojih izvora iz Vašingtona, da je upravo doktor Sonmez bio naručilac organa, a da je do "istanbulske veze" došlo upravo zahvaljujući njegovim jakim kontaktima sa kosovskim Albancima.
Gardijanov dopisnik iz Prištine Pol Luis piše i da je moguće jedan od "fiksera", odnosno organizatora ilegalnih transplantacija organa tokom i nakon rata na Kosmetu bio Izraelac turskog porekla Moše Harel, koga takođe traži Interpol.
Harel je navodno u Turskoj i okolnim zemljama tragao za ljudima kojima su potrebni "novi" organi, a mnogi od njih su posredno imali veze sa Izraelom.
Većina međunarodnih krijumčarskih mreža povezanih sa trgovinom organima ima veze sa bogatim izraelskim kupcima, piše Luis, jer je usled stavova ortodoksnih Jevreja o tretmanu tela nakon smrti procenat donatora organa u Izraelu veoma mali - svega oko deset procenata.
Posrednici zbog toga organizuju "transplant ture", na kojima pacijenti putuju u inostranstvo i tamo kupuju nove organe za velike svote novca, uz pomoć posrednika.
Čak je i država dotirala ovakve poteze subvencijama, sve donedavno, piše Luis, ali je poklekla pod međunardonim pritiskom.
Prošlog meseca jedan slučaj ilegalnih transplantacija otkriven u bolnici u Južnoj Africi takođe je bio povezan sa izraelskim naručiocima. Pacijenti, među kojima je bilo i Rumuna, kao i žena i dece, dobijali su oko šest hiljada dolara za jedan bubreg, piše list.