"Odbio sam da upotrebim vojsku"
Bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije tvrdi da nije poslušao Slobodana Miloševića da upotrebi vojsku, već da je stavio Legijinu jedinicu u obruč.
Haški optuženik Nebojša Pavković, bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije, opovrgao je navode nekadašnjeg načelnika Vojne bezbednosti Aleksandra Dimitrijevića da je 5. oktobra 2000. godine želeo da izvede vojsku na ulice, tvrdeći da je učinio baš suprotno.
U ispovesti objavljenoj u novom broju nedeljnika "Svedok", sa dozvolom Haškog tribunala, Pavković podseća da postoje transkripti njegovih razgovora toga dana sa tadašnjim predsednikom SRJ Slobodanom Miloševićem, iz kojih se vidi da je odbio da upotrebi vojsku.
On je pozvao sve koji su ga okrivili, posebno tadašnje vojne analitičare, da nabroje bar jednu jedinicu koja je bila pripremljena da izađe pred narod.
"Da je postojao bilo kakav plan, naređenje ili namera za to, sigurno je da bi oko Beograda bila takva koncentracija jedinica koju ni jedna kolona civilnih vozila i buldožera, i sa 1.000 zolja ne bi probila niti ušla u Beograd", navodi Pavković.
On obelodanjuje da tada u Beogradu nije bilo većih vojnih formacija koje bi mogle biti angažovane na ulicama, sem vojne policije koja je bila zadužena da obezbeđuje najvažnije vojne objekte.
Pavković tvrdi da većih jedinica u Beogradu nije bilo zato što su one bile zaposele položaje na Drini, posle informacije Obaveštajne uprave da se na aerodromu u Tuzli nalaze dve jedinice obučene u uniforme VJ i policije Srbije, koje su navodno trebale da upadnu i izazovu nerede.
U garnizonu Beograd je, navodi on, bila jedna manja borbena grupa sa po tri do četiri tenka i oklopna transportera iz sastava Beogradskog korpusa, a da i ona ne bi izazivala pozornost, naredio je da se premesti u kasarnu u Bubanj potoku, "dok ne prođe gužva".
"Pored ove jedinice, u Beogradu je bila i Gardijska brigada, koja je bila pod direktnom komandom Miloševića... Ja kao načelnik Generalštaba nisam imao nadležnost da komandujem ovom jedinicom", naglasio je Pavković i postavio pitanje zašto Milošević nije upotrebio tu jedinicu.
Pavković je potvrdio da je, po njegovoj naredbi, između 80 i 100 ljudi iz 72. specijalne brigade iz Pančeva, "koja je tada brojala 150-200 ljudi", prebačeno u Beograd 5. oktobra oko 18:00 časova, "da bi bili angažovani na obezbeđenju objekata važnih za VJ.
On je objavio i da je u noći 5/6. oktobra tadašnjem komandantu Beogradskog korpusa generalu Božidaru Deliću izdao "specifičan zadatak" da formira odgovarajuću jedinicu i potpuno blokira "crvene beretke" u Institutu bezbednosti na Banjici.
"Tražio sam da za blokadu koristi samo oklopna borbena vozila koja imaju točkove, a ne guseničare. Delić je to vrlo brzo i dobro uradio i obruč oko Legijine jedinice je bio zatvoren. Jedinica nije mogla nigde krenuti bez kontrole", ističe Pavković.
Istvoremeno je, tvrdi Pavković, komandantu Prve armije naredio da se pod kontrolu stave centar za obuku "crvenih beretki" u Kuli, sedište Specijalne antiterorističke jedinice u Batajnici i kasarne Inverventne brigade na Zvezdari i Banovom brdu.