Imena doušnika ipak sačuvana?
Skoro sva dokumenta iz arhive nekadašnjeg Resora državne bezbednosti, današnje BIA, koja su uništena posle petooktobarskih promena u Srbiji su rekonstruisana, saznaje „Politika” iz pouzdanih izvora. Čak 98 odsto svih dokumenata, među kojima su izveštaji, tajni dosijei i imena doušnika tajne službe, je vraćeno i sačuvano.
Time izvori lista negiraju informacije da su imena doušnika uništena, kako se tvrdilo povodom Predloga zakona o otvaranju tajnih dosijea koji je pre nekoliko dana podneo Srpski pokret obnove Skupštini Srbije.
"Rekonstrukcija je počela 2004. godine kada je u BIA formirana posebna komisija. Praktično su sve uspeli da sačuvaju, pre svega zahvaljujući načinu na koji se čuvaju dosijei i izveštaji operativaca”, kaže sagovornik "Politike".
Drugi izvor lista objašnjava kako se skladište dosijei i izveštaji: "Sve što operativac sa terena napiše on to prosleđuje Upravi za analitiku. Tu se podatak obrađuje i prosleđuje na dalje čitanje onima kojima bi mogao da bude od koristi. Ipak, operativac piše izveštaj u dva primerka, pa onaj drugi primerak ostaje njemu”.
Osim tih primeraka koje su operativci čuvali u svojim arhivama, specijalna komisija je rekonstruisala dosijea, imena doušnika i ostale izveštaje, zahvaljujući proceduri o načinu skladištenja podataka.
Naime, svaki izveštaj u pisanom obliku se skenira i skladišti na hard-diskove. Nekad se to radilo pomoću mikrofilmova koji su se uvek čuvali odvojeno od pisanih dokumenata. Kada su dokumenta tadašnjeg RDB spaljivana, odgovorni za to nisu našli mikrofilmove, pa je na osnovu toga takođe veliki broj dokumenata sačuvan i rekonstruisan.
Iako su sigurni da su svi uništeni dosijei rekonstruisani, sagovornici "Politike” ipak ostavljaju mogućnost da dva odsto ipak nije sačuvano. Zato i navode da je reč o 98 odsto dokumentacije.
"Uvek postoji mogućnost da je nešto potpuno uništeno. Postoje, recimo, takozvani zatvoreni poslovi. U tom slučaju, operativac o poslu koji radi obaveštava samo načelnika službe, pa njegov izveštaj ne ide u Upravu za analitiku i na dalje skladištenje. Ako načelnici nisu davali izveštaje po tim ’zatvorenim poslovima’ na dalje postupanje, onda je praktično nemoguće rekonstruisati taj dokument”, objašnjava naš sagovornik.
Drugi izvor "Politike” kaže da je nemoguće rekonstruisati i dosijea, izveštaje i imena doušnika ako je operativac odlučio da u dokumentima koje prosleđuje šefovima zaštiti svoj izvor informacija. Recimo, operativa napiše ime i prezime, ali namerno stavi pogrešnu godinu rođenja doušnika. Ili, operativac napiše tačno prezime doušnika, a stavi drugo ime. U tim slučajevima, nemoguće je saznati ko je bio doušnik operativca.