Šabić: Prijavio sam 14 ministara
Republički poverenik za slobodan pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Rodoljub Šabić podneo je prekršajne prijave protiv 14 ministara u Vladi Srbije koji mu nisu prosledili informaciju koje podatke o ličnostima njihovi resori imaju, o kome, u koje svrhe, ko im ima pristup podacima, kako i koliko ih čuvaju.
- Šokantno je i zabrinjavajuće da ni dve godine po usvajanju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti većina ministarstava nije izvršila svoje najosnovnije obaveze.
Pitam se da li je logično očekivati da, ako Vlada ne sprovdi uredbe koje je sama propisala, to čine drugi subjekti iz javnog i privatnog sektora - kaže za "Vesti" Šabić.
Očekujete li da će sud kazniti članove Vlade i da li bi kaznu od 50.000 dinara trebalo zameniti oštrijom sankcijom?
- Naravno da očekujem da bude sproveden postupak u skladu sa zakonom i da pravosuđe pokaže da radi kako treba, ni po babu ni po stričevima.
Međutim, od tolikih zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv visokih funkcionera u Srbiji ne treba sada praviti medijsku senzaciju, već na tome treba da se vidi odnos države prema Evropskoj uniji, u koju želimo, i prema sopstvenim obavezama.
Ja ću ministre upozoravati i dalje i ako treba pisaću nova rešenja. Radiću svoj posao, što očekujem i od pravosuđa. Što se visine kazne tiče, stalno sam isticao da je simbolična, da mora da bude veća, a tako i delotvornija.
Poplavljeni žalbama
Stižete li da reagujete na ogroman broj žalbi građana i medija koje se odnose na dostupnost podataka javnosti?
Najveći broj je rešen jer u više od 90 odsto slučajeva ljudi su dobili one informacije koje su tražili. Terali su medije da o tome pišu i na taj način je napravljen prodor u javnost. Zahvaljujući ovome danas su dostupne informacije o kojima se nekada moglo samo sanjati. |
Smatrate li da ministri neispunjavanjem te obaveze kriju nešto od građana Srbije?
- Nije reč o skrivanju, već mislim da je u pitanju neznanje i neodgovornost. Reč je o tome da moraju da ustroje evidenciju podataka o ličnosti po evropskim standardima i da me obaveste, a to nisu učinili.
Prozivaju vas da imate platu od 155.000, skoro 14.000 dinara veću od predsednika Srbije?
- Platu dobijam po zakonu. Ako se dobro pogleda taj zakon, može se videti da poverenik treba da prima koliko i sudija Vrhovnog suda Srbije, a moja mesečna primanja su manja. Nisam ih odredio sam, već je odluku doneo Administrativni odbor Skupštine Srbije.
Da li napade na Vas i zaštitnika građana instruiraju politički krugovi jer sve češće upućujete zamerke vlastima na njihov rad?
- Ne znam zašto spekulišu sa mojom platom i nazivaju je džinovskom kada je i manja od zakonom propisane. Ne bih da spekulišem, ali vam mogu reći da niste prvi koji me pita zašto medijske strelice usmerene ka meni. Ali, nastavljam da radim, a sve to što se dešava ide, što se kaže, u rok službe.
Pola budžeta za Kraljevo
Pismom upućenim ministru Milanu Markoviću, koordinatoru Vlade za pomoć Kraljevu, stavili ste na raspolaganje 50 miliona dinara, što je polovina vašeg godišnjeg budžeta. |