Korupcije u Srbiji ima za izvoz...
Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković izjavio je jutros da je korupcija ozbiljna boljka u Srbiji i da zauzima visoko treće ili četvrto mesto u svim istraživanjima mišljenja javnosti.
On je naveo da su "šampioni korumpiranosti" političke elite, pre svega, kroz proces kupovine uticaja ulaganjem sredstava u nečiju kampanju i očekivanjem protivusluge na tenderima u privatizacijama ili u "sklapanju" zakona, odnosno zakonske odluke ili usmeravanjem budžetskih sredstava prema sopstvenom političkom interesu.
''Fascinantno je do koje mere je došlo do prekida veze između građana i političke elite, jer je stepen nepoverenja gotovo dramatičan i postoji sumnja građana da se može nešto ozbiljnije promeniti, makar u narednih godinu - dve'', istakao je Stojiljković.
''Sa druge strane, popravljen je u oblasti korupcije rejting policije, dok je korumpiranost obrazovanja i medija na srednjem nivou, a najmanje su korumpirani crkva, vojska, banke i predsednik Republike'', rekao je Stojiljković.
Korupcije ima i u zdravstvu, a krivci za to su i građani, koji više nude mito nego što im se traži, jer kada je reč o zdravlju i zapošljavanju građani kao da su na sve spremni, istakao je Stojiljković u Jutarnjem dnevniku RTS-a.
Institucije koje bi trebalo da igraju veliku ulogu u sprečavanju korupcije su, prema mišljenju građana, i same u visokoj meri korumpirane, a to su sve institucije u pravosudnom lancu - i sudije i tužioci i advokati, naveo je Stojiljković.
Svaki osmi građanin za tri meseca nudi nekome mito i ima četiri - pet odsto građana koji su to uradili dva ili više puta, rekao je Stojiljković, navodeći da se korupcija može redukovati kombinacijom edukacije, preventivnih i nužnih represivnih mera.
Treći ciklus istraživanja o korupciji u Srbiji, kako je rečeno, predstaviće Agencija i Program UN za razvoj u Srbiji.