Legija i Koštunica umešani u pobunu JSO
Majka i sestra pokojnog premijera Zorana Đinđića podnele su Specijalnom tužilaštvu za borbu protiv organizovanog kriminala krivične prijave protiv lica umešanih u oružanu pobunu "Crvenih beretki".
Među imenima starešina Jedinice za specijalne operacije (JSO) koji su "protestovali" novembra 2001. godine, na prijavi se našao i tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica.
Krivične prijave je, u ime majke i sestre ubijenog premijera Zorana Đinđića, advokat Srđa Popović podneo protiv nekadašnjih komandanata JSO Milorada Ulemeka i Dušana Maričića, članova komande JSO Veselina Lečića i Zvezdana Jovanovića.
Ulemek i Jovanović osuđeni su za atentat u kom je 12. marta 2003. godine ubijen premijer Đinđić.
Popović je podneo prijavu i protiv tadašnjeg načelnika Uprave vojne bezbednosti generala Ace Tomića.
DSS: Artukovićev branilac
|
Kao organizatori pobune navedeni su Ulemek, Maričić, Jovanović i Lečić, a objašnjena je i uloga vođe kriminalnog zemunskog klana Dušana Spasojevića.
Kako prenosi "S media portal", Koštunica se tereti da, suprotno Ustavu SRJ, nije ugušio oružanu pobunu, a Tomić za podstrekivanje obećanjem da se vojska neće mešati.
Popović, koji je u suđenju za ubistvo za ubistvo Đinđića zastupao porodicu, izjavio je ranije danas da bi istraga o pobuni JSO pomogla u rasvetljavanju političke pozadine atentata na Đinđića i da je pobuna bila politički uvod u atentat.
U procesu za ubistvo Đinđića jula 2005. godine Popović i advokat Radivoj Paunović podneli su tadašnjem specijalnom tužiocu za organizovani kriminal Slobodanu Radovanoviću predlog za proširenje optužnice i na oružanu pobunu JSO, što je odbijeno.
Sudsko veće je u tom postupku odbilo i da sasluša Koštunicu kao svedoka.
Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal nedavno je najavilo istragu oružane pobune JSO.