Ukinuta presuda za Tuzlansku kolonu, Jurišić pušten na slobodu
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je danas presudu kojom je Ilija Jurišić bio osuđen na 12 godina zatvora i naložio ponovno suđenje pred prvostepenim sudom i potpuno novim sudskim većem.
Istom odlukom sud je Jurišiću, koji je optužen kao nalogodavac napada na tuzlansku kolonu JNA 1992. godine, ukinuo pritvor i pustio ga da se brani sa slobode.
Predsednik sudskog veća sudija Siniša Važić rekao je da sud posle održanog glavnog pretresa, usvojio žalbe Jurišićevih branilaca i naložio prvostepenom sudu - Odeljenju za ratne zločine da ponovo utvrdi činjenično stanje po nalozima iz rešenja Apelacionog suda.
Jurišić je prošle godine u septembru osuđen na 12 godina zatvora presudom Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.
Advokat: Jurišić ne mora da se javi na poziv iz Srbije
On je ocenio da je "pobedilo pravo nad silom" i da je to najznačajniji deo postupka, te dodao da je očekivao konačnu oslobađajuću presudu Jurišiću.
Dozet smatra da tužilac u ovom slučaju neće odustati od gonjenja, iako na to ima pravo. "Za svakog ko razmišlja pravno, bilo bi sasvim dovoljno obrazloženje Apelacionog suda da odustane od gonjenja jer je rečeno šta je za ovaj sud u nekom budućem postupku značajno", rekao je Dozet.
Govoreći o ukidanju pritvora Jurišiću, Dozet je istakao da, formalno-pravno, Jurišića ništa ne obavezuje da se javi na svaki sudski poziv iz Srbije i da taj sud ne može narediti njegovo privođenje iz BiH.
"Ali Jurišića obavezuje njegov obraz i ono što je od početka govorio da želi da iz ovog suda izađe čistog obraza. Jurišić će to ispoštovati do kraja i izaći iz ovog suda čistog obraza", rekao je Dozet. |
Kacin: Jurišićevo oslobađanje doprinosi pomirenju
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je danas odluku Apelacionog suda i ocenio da je oslobađanje Ilije Jurišića doprinosi daljem napretku u regionalnom pomirenju.
"Činjenica da Jurišić nije direktno učestvovao u dešavanjima u Tuzli 15. maja 1992. godine je od trenutka njegovog hapšenja bacila senku na čitav proces", istakao je Kacin u pisanoj izjavi.
Ovako značajni sudski procesi će, prema oceni Kacina, na najbolji način pokazati koliko je uspešna reforma pravosudnog sistema Srbije. "Konačni ishod te reforme mora biti čvrsto uspostavljena vladavina prava u kojoj će sve izrečene kazne biti potpuno primerene izvršenim delima, a politički činioci neće imati nikakav uticaj", zaključio je Kacin.
Uhapšen je 2007. godine na beogradskom aerodromu i od tada je u pritvoru.
U napadu na kolonu JNA na Brčanskoj malti u Tuzli 15. maja 1992. godine poginula su najmanje 92 vojnika, ranjena najmanje 33 pripadnika JNA i uništen veći broj vojnih i sanitetskih vozila.