Privedeni zbog sumnje da su povezani sa Šarićem
Pripadnici MUP-a Republike Srpske priveli su u subotu i saslušali Dražena Golemovića iz Hrvatske i Zorana Ćopića iz Srbije, koji se povezuje sa Šarićevim narko-klanom, a koji su zahvaljujući državljanstvu BiH utočište od organa gonjenja dve susedne zemlje pronašli u Banja Luci.
Ovo je za sutrašnji "Glas Srpske" rekao jedan neimenovani visoki zvaničnik MUP-a RS, koji je dodao da je sa Golemovićem i Ćopićem priveden i saslušan i Aleksandar Lepojević iz Srbije, koji je bio sa njima u društvu. Za njega je ustanovljeno da nema kriminalni dosije. Sva trojica su na kraju puštena.
Ćopić, prema podacima istražnih organa Srbije, navodi banjalučki list, je u kupovinu firmi po Srbiji i tako u legalne tokove ulagao novac narko-klana Darka Šarića.
Kako tvrde u MUP RS za njim je Srbija raspisala poternicu, ali je on utočište našao u Banja Luci, jer ima državljanstvo BiH, s obzirom na to da je rođen u jednom selu kod Novog Grada.
Golemovića tražila Hrvatska
U Sudu BiH, kako navodi banjalučki list, kažu da ih je Interpol BiH 4. novembra prošle godine obavestio da za Golemovićem postoji međunarodna poternica Hrvatske, ali da on ima dvojno državljanstvo, Hrvatske i BiH. Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo nije želio da komentariše tvrdnje o privođenju i saslušanju Golemovića, Ćopića i Lepojevića. |
"Policija nije imala osnova da ih zadrži, jer se i Golemović i Ćopić ovde bave legalnim poslovima. Golemović je otvorio firmu koja se bavi stanogradnjom, dok je Ćopić u Banjaluci registrovao podružnicu svoje novosadske firme "Agrokop" i firmu "Avio rent". Nema dokaza da se ovde bave bilo kakvim kriminalnim radnjama", rekao je policijski zvaničnik.
Ime Zorana Ćopića, prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, kako navodi banjalučki list, pojavljuje se u gotovo svim Šarićevim preduzećima, bilo u funkciji predsednika Upravnog odbora, njegovog člana, ili predstavnika vlasnika.
Takođe, u svim preduzećima, koja su uglavnom prodata 2005. i 2006. godine, posredno ili neposredno se pominje "Rokšped", Antona Stanaja, za koga se sumnja da je svoje poslove, posle hapšenja, ustupio Darku Šariću.
"Prema informacijama koje imamo, Ćopić iz Banjaluke rukovodi poslovanjem firmi u Srbiji i redovno se direktorima svih tih firmi sastaje u Bijeljini. Međutim, on ovde do sada nije počinio nijedno krivično delo", rekao je banjalučkom listu neimenovani izvor iz MUP RS.
Hrvatski biznismen Golemović, za kojim je Hrvatska raspisala međunarodnu poternicu zbog korupcijske afere "Ipsilon" i kome je sud u Rijeci odredio pritvor, slobodno se skoro već godinu šeta Banja Lukom, a ne može biti isporučen Hrvatskoj jer ima državljanstvo BiH, pošto je rođen u Derventi.