Nesrećna ljubav mlade vodi u smrt
Talas samoubistava zapljusnuo je Srbiju, a poslednja u nizu tragedija dogodila se u petak oko sedam sati ujutro kada je V. A. skočila sa trećeg sprata zgrade na beogradskom Voždovcu i na mestu izdahnula. Ona se, prema informacijama koje su se čule na mestu nesreće, na tragičan skok odlučila zbog ljubavnih problema!
Samo desetak dana ranije, zbog ljubavnih problema sa 15. sprata zgrade u Kragujevcu skočio je A. S. (21), dok se 15. juna 16-godišnji Nikola S. (16) iz Kisača kod Novog Sada ubio skokom u Dunav sa novosadskog mosta Duga. Kobne večeri Nikola je drugarici, u koju je bio zaljubljen, poruku na Fejsbuku da ide da se ubije, a njegovo telo nađeno je deset dana kasnije na obali Dunava u Zemunu.
Crna statistika*
Koliko ste razmišljali o pokušaju samoubistva
- bez razmišljanja - 44%
- do tri sata - 24%
- do tri dana - 23%
- duže od tri dana - 9%
* istraživanje urađeno sa mladima koji su pokušali samoubistvo i zbog toga su bili hospitalizovani
Prema pisanju medija, V. A. je bila u poseti drugarici koja je imala stan u zgradi sa koje je V. A. u petak skočila, a navodno je, pre samoubistva, napisala oproštajno pismo! Ova tragedija još jedan je dokaz da se mladi u Srbiji sve češće ubijaju.
Raskid kao poraz
Upozoravajući na činjenicu da se u adolescenciji veze lako stvaraju, ali još lakše raskidaju, dr Oliver Vidojević je rekao da mladi raskid doživljavaju kao poraz!
- Osećaj napuštenosti, usamljenosti i očaja karakteristične su pojave kod depresije koje su izražene kod potencijalnih samoubica. Drugi problem je što se kod mladog čoveka sve se dešava odmah, sad i potpuno - dodaje dr Vidojević.
Mr Aleksandar Jugović sa Defektološkog fakulteta u Beogradu, ranije je za medije rekao da motive za samoubistvo mladi najčešće nalaze u neuzvraćenoj ljubavi, porodičnim konfliktima, apstinencijalnoj krizi, kao i zbog upotrebe psihoaktivnih supstanci ili materijalnih problema. Dr Oliver Vidojević, psihijatar i psihoterapeut za decu i mlade pri Institutu za mentalno zdravlje, sam čin samoubistva objašnjava kao "pokušaj adolescenta da protestuje protiv nečega".
- Kod samoubistva je situacija da se ljubav prema sebi preobrati u mržnju prema sebi! Formiranje duševnog ustrojstva u periodu adolescencije još nije završeno, a nestabilnost i preosetljivost, koja je izražena na polju samoljublja u ovom periodu, mlad svet doživljava kao veliku povredu - objašnjava dr Vidojević.
Ne odustajte od razgovora sa detetom
Psiholozi kažu da adolescent, koji je sklon samoubistvu, treba da se oseti voljenim. Njemu su pomoć, podrška i razumevanje okoline potrebni jer se oseća nemoćno. Problem koji ima ne treba potcenjivati, a njegovo stanje treba uzeti za ozbiljno.
Psiholog Ljubomir Pejaković kaže da uzroke ove sve učestalije pojave u Srbiji treba tražiti u poremećenom sistemu vrednosti kod mladih. On upozorava i na degradiran sistem vrednosti uz koji su današnji petnaestogodišnjaci odrastali.
- Kriza, siromaštvo, bombardovanje i sankcije, sve je to uticalo na njihov sistem vrednosti, terajući ih da oponašaju starije koji su im kao uzor ponudili kulturni milje koji poručuje: normalno je da prečicom dođete do nečega. Zbog toga izgledaju i ponašaju se kao odrasli, ali su oni, ipak, samo deca, pa tako i doživljavaju ljubav - zaključuje Pejaković.
Devojke češće pokušavaju*
- samoubistva mladih između 15-24 godine su na drugom-trećem mestu uzroka smrti u većini zemalja sveta
- devojke triput češće pokušavaju da se ubiju
- mladići triput češće uspevaju u pokušajima samoubistava
- prekomerno uzimanje lekova i sečenje vena su najčešći načini za pokušaje samoubistava
- vatreno oružje i skakanje s visine najčešći načini za ostvareno samoubistvo
- gubici značajnih osoba, ljubavni i problemi u porodici ili sa vršnjacima najčešći su uzroci samoubistava kod adolescenata
* istraživanje Svetske zdravstvene organizacije