Ko je platio ubistvo Đinđića?
Vladina komisija morala bi da odgovori na pitanje da li je i ko u zemlji i inostranstvu imao političkog i finansijskog interesa da ubije Đinđića. Dosadašnja istraga i suđenje bili su usmereni samo prema izvršiocima ubistva. Zato je jedna od ključnih stvari da se utvrdi da li su osuđeni za atentat na premijera dobili novac za ovaj zločin i, ako jesu, od koga, kaže advokat Rajko Danilović, pravni zastupnik porodice Đinđić.
Kako je već objavljeno, članovi komisije će biti bivši sudija Marko Kljajević, advokati Rajko Danilović, Olgica Batić i Ante Bošković, kao i predstavnici BIA, tužilaštva, MUP-a i Ministarstva pravde.
Danilović je podsetio da je Aleksandar Vučić rekao da Srbija podržava zahtev evropskih parlamentaraca da se otkriju i privedu pravdi eventualni nalogodavci i finansijeri atentata na premijera. Dodao je da je Vučić podržao inicijativu da se formira komisija koja će istražiti pozadinu ubistva srpskog premijera.
Zatajili MUP i BIARajko Danilović dodaje da bi trebalo da se skine oznaka državne tajne sa svih dokumenata i dokaza koje je prikupila Komisija za ispitivanje sistema bezbednosti na čijem čelu je bio Žarko Korać. MUP i BIA trebalo je da utvrde propuste u sistemu obezbeđenja. Iako je od tada prošlo više od deset godina, ni MUP ni BIA nisu obavili ovaj posao. |
- Ovaj slučaj bi trebalo da istražuje državna komisija. Država treba da odredi njen sastav, ciljeve i kompetencije. Još nije odlučeno da li će to učiniti sadašnji tehnički kabinet Ivice Dačića, buduća vlada ili neki drugi državni organ , kaže Danilović.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je prošle nedelje da je obavešten o tome da postoji dodatna dokumentacija, van Srbije, u vezi s pozadinom atentata na Zorana Đinđića i da bi ona mogla da bude iskorišćena ako bude pokrenuta nova istraga. On je napomenuo da se moraju raščistiti sva otvorena pitanja vezana za delovanje službi bezbednosti i njihovih veza s organizovanim kriminalom i političkim strukturama.
Kacin je jedan od četiri poslanika u Evropskom parlamentu, koji su uputili pismo Direktoratu za proširenje EU u kome traže da se rasvetljavanje političke pozadine ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića unese kao uslov u dva pregovaračka poglavlja u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom - o pravosuđu i osnovnim pravima.
Zorana se sete pred izboreGordana Đinđić Filipović, sestra ubijenog premijera, kaže da ona i njena majka podržavaju svaku inicijativu koja vodi do otkrivanja naručioca ubistva njenog brata. |