"Sudovi blagi prema dilerima"
Nedavna policijska operacija Grom protiv narko-dilera i akcija građana Lazarevca protiv preprodavaca narkotika, ponovo je pokazalo kako je jedan od glavnih socijalnih problema Srbije narkomanija. Dragan Rakić, načelnik Odeljenja za borbu protiv narkotika u beogradskoj policiji već dve decenije se bori sa ovom pošasti.
Poslednjih godina primećuje se sve veći broj narkomana i dilera?
- Pre dvadesetak godina kriminalci koji su prodavali drogu bili su prokuženi. Danas to nažalost nije tako. Poslednjih desetak godina sve je više droge, pojavio se kokain, takozvani džet-set to koristi, sve je više sintetičkih droga.
Da li je to problem policije ili društva?
- Nikada i nije bio problem samo policije, već društva. Policija je represivni organ koja hapsi dilere, ali društvo mora sa tim da se izbori. Sve počinje od porodice, koja prva trpi. Mi kao beogradska policija imamo godišnje i preko 2.000 zaplena droge, a marihuana je i dalje najzastupljenija.
Albanci preuzeli London od JamajčanaKoliko je i dalje jaka albanska narko-mafija u svetu? |
Kakva je situacija na narko tržištu u Beogradu i Srbiji?
- Malo je ostalo nekadašnjih da tako kažem velikih igrača. Većina je ubijena, pohapšena ili u inostranstvu. Sada klinci koji ne respektuju nikoga prodaju drogu. Poslednjih godina oni ne kupuju drogu na kilograme kao ranije, već po 100-200 grama i to diluju.
Građani Lazarevca u Udruženju Sveti Sava podigli su veliku buku oko dilera u tom mestu?
- Tamo je zastupljena droga kao i u svakom drugom mestu u Srbiji. Nisu pogrešili ni sa jednim imenom u tom spisku dilera. Mi ih dobro znamo, samo prošle godine podnete su 52 krivične prijave u Lazarevcu. Narodu najviše smetaju ti sitni dileri, koje vide po ulici, dok prave, krupne dilere ne vide. Te sitne kad uhapsimo, nađemo po pola grama droge, narkomani neće da svedoče protiv njih, tako da se često izvuku samo sa novčanim kaznama, jer su takvi zakonski propisi.
Da li će najava formiranja Službe za borbu protiv droge pomoći da se uspešnije sa tim izborite?
- To je pozitivna stvar, ali se sa tim trebalo krenuti pre 10-15 godina, kada su dileri dobili zamah. Sadašnja organizacija za borbu protiv droga u policiji je odavno zastarela. U Beogradu koji ima oko dva miliona stanovnika, samo stotinak policajaca radi na suzbijanju narkotika. Pomoć nam pruža i kancelarija američke DEA iz Rima, koja je zadužena za ovaj prostor, a nadamo se da će i u Beogradu otvoriti kancelariju.