"Afera Sartid": Kolesar pritvoren, Kljajević ostaje na slobodi
Osumnjičenom za malverazije s nekadašnjim smederevskim preduzećem "Sartid", Nemanji Kolesaru je određeno zadržavanje u zgradi Specijalnog suda u Beogradu, a protiv drugog osumnjičenog, nekadašnjeg sudije Gorana Kljajevića, podnet je zahtev za proširenje istrage.
Tužilaštvo za organizovani kriminal je saopštilo da je predložilo sudiji da se Nemanja Kolesar, šefa kabineta nekadašnjeg premijera Zorana Đinđića, zadrži u pritvoru u interesu postupka. Kolesar je, kao osumnjičeni, saslušavsan od jutros i odbranu je izbeo u prisustvu izabranog branioca, dodaje se u saopštenju.
Kljajević, u to vreme predsednik Trgovinskog suda, danas nije saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal kao osumnjičeni, jer je Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo zahtev za proširenje istrage protiv njega za krivično dela obuhvaćenog dopunom krivične prijave, navodi se u saopštenju.
Uprava kriminalističke policije je podnela krivičnu prijavu protiv Kolesara i Kljajevića, zbog sumnje da su, pri prodaji "Sartida" 2002-2003. godine, izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja.
Goran Nemanja Kolesar je osumnjičen da je zloupotrebio ovlašćenja šefa kabineta predsednika Vlade, da je inicirao i svojim uputstvima naložio pokretanje stečaja i prenošenje mesne na; dležnosti s Trgovinskog suda u Požarevcu na Trgovinski sud u Beogradu, kako bi lakše kontrolisao stečaj, javlja B92.
Goran Kljajević je, prema saznanjima B92, kao predsednik trgovinskog suda samoinicijativno 27. marta 2003. godine doneo rešenje o skidanju svih hipoteka i zaloga nad imovinom “Sartida” i tako stvorio preduslov da se “Sartid” proda bez tereta i dugovanja.
Očekuje se i procesuiranje svih ostalih, koji su učestvovali u aferi “Sartid”, a koji su obuhvaćeni dosadašnjim detaljnim proverama radne grupe.
Božidar Đelić, Miroljub Labus i Nemanja Kolesar saslušani su krajem prošle godine u policiji u vezi sa spornom privatizacijom “Sartida”.
Ministar za privatizaciju u vreme operacije “Sartid” bio je Aleksandar Vlahović, direktor Agencije za stečaj, likvidaciju i sanaciju banaka bio je Nemanja Kolesar, nekadašnji šef kabineta Zorana Đinđića, a ambasador SAD u Beogradu bio je Vilijem Montgomeri.
“Sartid” je prodat neposrednom pogodbom za 23 miliona evra "Ju-Es stilu", dok su dugovi koji su se procenjivali na 1,7 milijardi dolara (po oceni Saveta za borbu protiv korupcije) preneti na državu.
Dosadašnja istraga u ovom slučaju došla je do saznanja da je uvođenje “Sartida” u stečaj bilo namerno i da je cilj bio da se smanji kupovna cena.
Prodajom smederevske železare “Sartid" u postupku stečaja, koju je zajedno sa još šest zavisnih preduzeća otkupila kompanija "Ju-Es stil", za 23 miliona evra, bavio se i Savet za borbu protiv korupcije.
Kupoprodajna cena od 21,3 miliona dolara mnogima se učinila niska, a pogotovo posle saznanja da je kupac oslobođen svih dugova, koji su se u to vreme procenjivali na 1,7 milijardi dolara. Radilo se o krupnoj korupciji, u koju su bili umešani najviši predstavnici države, koji su uz podršku sudova omogućili stranoj kompaniji da ostvari veliku protivpravnu dobit.