Hapse Čedu zbog Hipo banke?
Priča o velikoj aferi u Hipo Alpe Adrija banci mogla bi da, poput bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, pokosi i neke srpske političare, a nezvanično se čuje da se na "crnom spisku" nalazi i Čedomir Jovanović, lider Liberalno-demokratske partije.
Kako javljaju beogradski mediji - zbog sumnji da je putem kredita pran novac, austrijsko Ministarstvo finansija uveliko ispituje milionske kredite koje je ta banka odobrila srpskim tajkunima i političarima.
Podsetimo, sumnjivi poslovi su do 2009. dosegli su neverovatnih skoro 50 milijardi evra i gotovo uništili banku. Austrija je bila prinuđena da nacionalizuje banku, a u Beču je formiran tim od 100 istražitelja.
Čedomir Jovanović je prema informacijama koje prenose beogradski mediji, na ime firme Fidelinke (poznata fabrika testa) uzeo dva kredita za 8,5 miliona evra i te finansijske transakcije su navodno predmet istrage.
O "bogatstvu bez pokrića" lidera LDP-a se godinama govori, a odnedavno spekuliše da bi upravo poslovi sa Fidelinkom mogli da budu predmet istrage u Srbiji.
Na pozive naprednjaka da kaže odakle mu pare za kupovinu Fidelinke, Jovanović je uoči Nove godine odgovorio "da je reč o zakupu nekih segmenata od strane Agroposlova, a da je proizvodnja pokrenuta kreditima kod poslovnih banaka pod komercijalnim uslovima".
Vlasnik Agroposlova je firma SHSF, u kojoj Jovanović ima 45 odsto akcija. Međutim, juče se niko nije oglasio ni iz tog preduzeća, ni iz LDP-a. Javnost se godinama bavi bogatstvom ovog političara mlađe generacije koji je osim kratkog bavljenja novinarstvom mnogo poznatiji po tome što se njegova radna knjižica već više od decenije nalazi isključivo u institucijama države i sumnji da mu je bogatstvo mnogo veće od plate koja iznosi oko 1.000 evra.
Mediji su ga "hvatali" u skupocenim kupovinama - odela, brendiranih majica, satova, a javna je tajna da na letovanje na grčko ostrvo Mikonos odlazi sa porodicom privatnim avionom, što mu je vicepremijer Aleksandar Vučić otvoreno rekao sa skupštinske govornice u julu prošle godine.
U štampi se pojavila i fotografija obnaženog do pasa preplanulog Jovanovića na najvišem južnoameričkom planinskom vrhu Akonkagva. U LDP-u su tada rekli da je planinarenje skrivena strast njihovog lidera, što godinama i radi, ne komentarišući procene planinarskih društava da takvo zadovoljstvo može da košta i do 120.000 evra.
Jovanović je ušao u medije sa studentskim protestima protiv izborne krađe na lokalnim izborima 1996, a potom munjevito napredovao u Demokratskoj stranci u koju se učlanio dve godine kasnije. Mnoge je iznenadio njegov izbor za šefa poslaničkog kluba DOS-a, jer osim što je bio bez iskustva u institucijama, tek je prešao 30. Posle ubistva premijera Zorana Đinđića bio je kratko i potpredsednik srpske vlade. Godinama je u medijima dovođen u vezu sa zemunskim klanom čiji su pripadnici optuženi za atentat na Đinđića, ali je to negirao.
U medijima je objavljivano da ima stan u novobegradskom Bulevaru Zorana Đinđića, stan u Takovskoj u centru Beograda, vilu u zemunskom naselju Pregrevica, a da iznajmljuje skupocenu vilu na Dedinju. Čulo se i da ima dva crna micubiši džipa, audi, kao i skupo privatno obezbeđenje. Jovanović se uglavnom branio rečima da živi u Srbiji "progonjen kao zver" i da je "kao na frontu".
Prikrivanje imovine
Krajem 2011. godine Čedomir Jovanović se sa Božidarom Đelićem našao na udaru Agencije za borbu protiv korupcije jer nije prijavio svu imovinu, a agencija je tražila da se protiv njega podigne krivična prijava. Tada je u imovinskoj karti naveo da prima poslaničku platu nešto veću od 115.000 dinara, automobil tojota prijus i motocikl honda, depozit i štedni ulog u bankama u zemlji ili inostranstvu, kao i da je vlasnik 1.000 akcija u Kombinatu aluminijuma Podgorica, čija je nominalna vrednost 7.000 evra i 50 odsto preduzeća Radna grupa. U LDP-u su pravdali lidera nesporazumom zbog "novog zakona i novih instituta", na čemu se sve završilo.
|