Saslušanje Miškovića: "Lista od 24" i još ponešto
Šta bi sve moglo da interesuje inspektore radne grupe koji bi danas trebalo da saslušaju Miroslava Miškovića? Ovo pitanje je već danima predmet spekulacija, ali gotovo je izvesno da će to biti bar neki od predmeta sa "liste od 24", koju je Evropska komisija dostavila Srbiji kao primere institucionalne korupcije uglavnom u privatizaciji, piše beogradski Danas.
Na tom spisku, rađenom uglavnom prema izveštajima Saveta za borbu protiv korupcije, Mišković se dovodili u vezu sa nekoliko spornih slučajeva. Među njima je pokušaj da se zemljište na kome je njegov Delreal imao pravo korišćenja konvertuje u vlasništvo, ali bez nadoknade, jer je vrednost te lokacije, u izveštaju procenitelja, taman tolika da pokrije troškove koje je Del real uložio.
Pročitajte još:* "Mišković i članovi njegove porodice nikad nisu poslovali s inkriminisanim osobama " |
Iz Delta holdinga saopštili su da procedura nije sprovedena do kraja i da ta kompanija još nije upisana kao vlasnik. Mišković se pominje i kao akter u potpisivanju memoranduma o razumevanju, koji je sklopio sa Milanom Bekom i Slobodanom Radulovićem u kabinetu tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice, što im je obezbedilo institucionalnu podršku za kasniju privatizaciju.
Takođe, on se vezuje i za spornu prodaju državnog i paketa malih akcionara Luke Beograd, pri čemu u cenu nije ušla prava procena vrednosti te kompanije. Njegovo ime kasnije se više nije pojavljivalo u tom slučaju, kao ni u privatizaciji Večernjih novosti, iako je u početku bilo nagoveštaja da je, uz Stanka Caneta Subotića i Milana Beka, i on jedan od učesnika.
Osim predmeta sa liste EU, očekuje se da će policiju interesovati i njegove veze sa Darkom Šarićem, o čemu su tek nedavno počeli da izveštavaju neki mediji, navodeći da je veza dugogodišnja i da o njoj svedoči niz zajedničkih poslova, poput izgradnje Belvila. Takođe, interesantni bi mogli da budu i detalji o privatizaciji putarskih preduzeća, u koje je ušao zajedno sa Milom Đuraškovićem iz Nibens grupe.
I iz tog posla se povukao, dok je Đurašković prošle godine uhapšen zbog malverzacija u kruševačkom FAM-u i posle nekoliko meseci je pušten da se brani sa slobode. Koliki je tačno broj privatizacija u kojima je Mišković učestvovao biće i za policiju teško da sazna.
U većini slučajeva kupovao je preko posrednika, bilo da su to ćerka firme kiparskog Hemslejd, gde je of šor sedište i svih njegovih preduzeća iz sastava Delta holdinga, ili preko trećih lica, pri čemu se, u slučaju kragujevačke trgovinske kuće u ulozi kupca našla i jedna sekretarica advokatske kancelarije, koja je ubrzo potom ugovor prenela na Miškovića.