Albanci sa KiM opustošili šume oko Kuršumlije
Šume duž administrativne linije centralne Srbije i Kosova i Metohije na teritoriji opštine Kuršumlija potpuno su opustošene, a procenjuje se da je ilegalnom sečom u poslednjih 13 godina pričinjena šteta od oko 120 miliona dinara, podaci su preduzeća "Srbija šume".
Prema tim podacima, na teritoriji opštine Kuršumlija u proteklih 13 godina ilegalno je posečeno više od 40.000 kubnih metara drva, a samo ove godine posečeno je 11.000 kubnih metara drva.
"Albanci sa Kosova, organizovano, naoružani seku drva na teritoriji opštine Kuršumlija", kazao je direktor preduzeća "Srbija šume" iz Kuršumlije Nebojša Mihovilović.
Sa kosmetske strane, do šuma na teritoriji kuršumlijske opštine je pristupačan prilaz, a u međuvremenu su do tih šuma napravljeni i putevi tako da se drva ilegalno seku gotovo do dva kilometra unutar opštine Kuršumlija.
Mihajlović je kazao da Albanci dolaze organizovano, sa nekoliko traktora, i savremenom mehanizacijom za izvlačenje i seču šume, sa obaveznom pratnjom naoružanih ljudi, i redom pustoše šume u Kuršumliji.
"Šumu, koja im je bila bliža i zgodnija za seču, posekli su i sada su ušli dublje na našu teritriju. To rade organizovano, imaju naoružane stražare, koji motre da ne naiđu naši šumari ili snage bezbednosti. Često dođe i do pucnjave, pre neki dan se to dogodilo", kazao je Mihovilović.
Pre nekoliko dana, grupa od dvadesetak kosovskih Albanaca je sa traktorima upala u šume unutar opštine Kuršumlija, u selo Tačevac. Policija je intervenisala po prijavi meštana, uhapsila je jednog Albanca i zaplenila dva traktora sa prikolicama. Tada je došlo i do pucnjave iz automatskog naoružanja.
"To što se dešava u Kopnenoj zoni bezbednosti, na teritoriji kuršumlijske opštine, vrlo je opasno za stanovnike koji su ostali u selima duž administrativne linije, ali i za naše šumare i inženjere, koji obilaze teren", kazao je Mihovilović.
Prema njegovim rečima, Albanci slobodno ulaze u šume na teritoriji opštine Kuršumlija, jer sa druge strane ih niko u tome ne sprečava. "Zbog nedostatka bezbednosti, nismo uspeli da dođemo na lice mesta i izvršimo preciznu visinu pričinjene štete", rekao je Mihovilović.
Stanovnici koji žive u selima uz liniju razdvajanja sa Kosmetom kažu da Albanci sa KiM seku i njihove privatne šume. Meštani se ne osećaju bezbedno i navode da su uvek u strahu zbog čestih upada Albanaca.
Meštanin sela Tačevac Kojo Aleksić (78) kazao je da stalno viđa naoružane Albance, ali sve što može da uradi je da javi policiji. On često ide da obilazi svoje zabrane, i to naoružan.
"Jednostavno moram da nosim pušku. Plašim se samo da jednog dana ne bude 'prsa u prsa', inače ovo što se puškara povremeno, nije opasno", kazao je Aleksić.
Njegov komšija iz sela Raševac Zoran Vasiljević (58) kazao je da Albanci seku šume i danju i noću i da je, pored državnih šuma, posečena i privatna šuma na hiljade kubnih metara i da meštani ne mogu da zaštite šume od seče.
"Organizuju se tako što ispred kolone traktora i ljudstva, idu naoružani ljudi, da izvide situaciju na terenu a onda seku sve redom", rekao je Vasiljević.
Prema podacima preduzeća "Srbija šume" iz Kuršumlije, pored direktne štete od ilegalne seče šuma koja je procenjena na oko 120 miliona dinara, pričinjena je i indirektna šteta, ekološka i šteta izgubljenog prirasta, koja se računa od pet do deset puta više od direktne štete.