Mafijaši američki saveznici
Duga je lista američkih saveza sa kriminalnim klanovima širom sveta, a primer za to je i Kosovo, kaže francuski policijski pukovnik i načelnik odeljenja za borbu protiv finansijskog kriminala Žan-Fransoa Gejro.
Organizovani kriminal na Balkanu, ali i u mnogim krajevima sveta, postao je opasnost koja dovodi u pitanje opstanak demokratske države kao glavne tekovine zapadnog civilizacijskog kruga. Žan-Fransoa Gejro, francuski policijski pukovnik i načelnik odeljenja za borbu protiv finansijskog kriminala, autor brojnih knjiga o mafiji, u svojoj najnovijoj knjizi "Geostrategija kriminala" iscrpno se bavi ovom temom i zaključuje da delovanje kriminalnih sila ugrožava same države koje ponekad moraju da se povlače, što dovodi u pitanje opstanak demokratija.
"Postoje danas na Balkanu četiri države veoma zaražene organizovanim kriminalom: Crna Gora, Kosovo, Albanija i Bugarska. To su sistemi u kojima postoji simbioza i poklapanje između kriminalnih entiteta i državnih struktura. Evo jedne karakteristike savremene post-komunističke Evrope o kojoj niko ne govori osim usput ili anegdotski", kaže u razgovoru za "Vesti" Žan-Fransoa Gejro.
Kriminalci vladaju Balkanom |
Opisujući mapu kriminala na Balkanu on dodaje: "Postoji albanofonska zona koju čine Albanija i Kosovo, koje je samoproglasilo svoju nezavisnost. Kosovska afera je zanimljiva. Ona je rezultat pomalo manihejskog viđenja sukoba između 'zlih srpskih ugnjetača i dobrih kosovskih oslobodilaca'. Zapad i SAD su zauzeli stranu Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) dok su magijom geopolitičkih interesa Vašingtona njeni članovi, prvobitno označeni kao teroristi, odjednom postali 'orci za slobodu'."
Gejro ističe da OVK nije bio vojska već najvećim delom skup šefova mafijaških klanova koji su u početku organizovali atentate protiv Srba i zaključuje da bez NATO-a ta teroristička i pljačkaška frakcija nikad ne bi mogla da dobije vlast. Da bi se razumele ove čudne političke kombinacije Gejro podseća na to da u 20. veku "bilo zbog cinizma (interesa moći), bilo zbog ideološke naivnosti, SAD nisu birale naročito oštroumno svoje saveznike".
"Lista tih američkih kompromisa i saveza je duga i skoro beznadežna", zaključuje Gejro i navodi hronologiju tih veza sa kriminalnim organizacijama. Već od vremena 1920 - 1930. godine u savezu su bili sa antikomunističkim trijadama u Kini, potom sa italo-američkom i sicilijanskom mafijom za vreme Drgog svetskog rata, a zatim prilikom iskrcavanja na Siciliji. Poznate su i američke veze sa korzikanskim kriminalcima iz "frenč konekšn" u vreme oslobođenja, kako bi se obezbedila sigurnost luke u Marseju.
Beleže se i američki savezi posle Drugog svetskog rata i to sa narko-kartelima na jugoistoku Azije, proizišlim iz Kuomintanga u periodu 1950. i 1960-ih godina, ali i sa narko-kartelima u Latinskoj Americi i na Karibima u vreme hladnog rata. U novije vreme tesno sarađuju sa liderima "koji mirišu na drogu" u Avganistanu, u ime borbe protiv talibana i Al Kaide.
Lažni izgovor
|