Legija iz zatvora pisao Luki Bojoviću
Španski istražitelji uvereni su da su šifrovana pisma i poruke pronađene u stanu Luke Bojovića, deo prepiske i uputstava koje su razmenjivali pripadnici "zemunskog klana". Ne isključuje se, međutim, mogućnost da je deo pisanija stigao čak i iz Srbije, tačnije iz ćelija u kojima su smešteni uhapšeni i osuđeni pripadnici ekipe, među kojima je i Milorad Ulemek Legija.
Čiji je rukopis na pronađenim pismima, kao i kome su ona upućena, tek se utvrđuje. Jer kako saznajemo, neka deluju kao uputstva, dok su u drugima "opisane akcije". Ostalo je neodgonetnuto i zašto su takve poruke čuvane, odnosno koja je njihova krajnja svrha.
Svim tim se trenutno bavi španski sud, koji vodi postupak protiv Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića - Vlade Budale i Siniše Petrića, zvanog Zenica. Ukoliko bude sve kako treba, za najkasnije mesec dana deo prepiske bi, preko međunarodne pravne pomoći, trebalo da stigne i u Srbiju, na dalju analizu. Oni koji su imali uvid u ove poruke kažu da su one pune nelogičnosti i kontradiktornosti.
Španski mediji i dalje najviše pažnje posvećuju poruci u kojoj su navedeni detalji surove likvidacije Milana Jurišića Jure 2006. godine u jednom madridskom stanu. Kao motiv se navodi činjenica da su se Jurišić i Bojović sukobili oko "devojke". Sumnja se, međutim, da je ova reč samo šifra koja skriva pravi razlog ubistva.
Vole šifrePored Bojovića, čija je sklonost ka šiframa sada otkrivena, na identičan način sporazumevali su se i pripadnici narko-grupe Darka Šarića. U simbolima su se izražavali i članovi ekipe Željka Maksimovića Make. Sklonost ka zapisivanju, što je interesantno, ali ne i u šiframa, imao je i Dušan Spasojević. On je vodio beležnicu, koju bi posle "obavljenog posla" spaljivao. |
Jer, gotovo na identičan način je pokušao Miloš Simović da prebaci odgovornost na Sretka Kalinića za ubistvo Cvetka Simića u Zagrebu, nekoliko godina kasnije. Opet je, navodno, bilo reči o sukobu zbog "devojke", odnosno Simićeve supruge. Hrvatska policija, kako saznajemo, pri kraju je da rasvetli ovaj zločin.
Drugi prsten "zemunskog klana", koji je posle smrti vođa Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića, i hapšenja Milorada Ulemeka, preuzeo sve kriminalne poslove, gotovo da se stacionirao u Španiji. Na čelo je stao Luka Bojović, ali je imao velikih problema da disciplinuje one poput Jurišića i Ninoslava Konstantinovića, sa kojima ni Spasojević nije lako izlazio na kraj.
Sumnja se da je zato obojicu uklonio, a o svemu tome je pričao Sretko Kalinić dok je ležao u zagrebačkoj bolnici, posle ranjavanja. U njega je pucao Miloš Simović. I tada se u javnosti prepričavalo da su se njih dvojica sukobila zbog "devojke", ovog puta, navodno, zbog Simovićeve žene.
Šifrovana pisma, nađena u španskom štabu "zemunskog klana" u Valensiji prepuna su i drugih simbola, kojima se želi prikriti stvarna sadržina. Ova grupa u ovoj zemlji radila je "sve i svašta", od ubistava i razbojništava, do šverca kokaina i oružja.