Bahati vozači jači od zakona i države
Samo za prvih sedam dana marta u saobraćaju u Srbiji je poginulo čak četvoro, a povređeno je šestoro ljudi. Broj stradalih na putevima se ne smanjuje, a očekivani efekti Zakona o saobraćaju, koji je usvojen pre dve godine, praktično - ne postoje.
Najveću odgovornost za ovakvo stanje u saobraćaju snosi upravo država i njene institucije, jer još ne postoje sistemska rešenja i potrebni pravilnici, pa je potpuno neupotrebljivo čak 40 odsto zakona, tvrde stručnjaci, ukazujući na niz poraznih činjenica.
Zabrinjavajuća je činjenica da lokalne samouprave grubo krše zakon, jer od svake naplaćene kazne 30 odsto sredstava moraju da odvoje za unapređenje bezbednosti saobraćaja. Taj propis krši oko 80 lokalnih samouprava u Srbiji, a na to žmure i inspekcije i tužilaštvo. Takođe, opštine su dužne da formiraju stručne komisije koje bi brinule o saobraćaju, ali to u većini opština ne postoji, a tamo gde postoji nema nikakvih rezultata.
Koordinaciono telo koje treba da bude sačinjeno od ministara unutrašnjih poslova, zdravstva, pravde, infrastrukture formirano je sa 20 meseci zakašnjenja i još je na formalnom nivou, iako mu je glavna uloga da brzo rešava najveće probleme na terenu.
Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, ističe da je problem i Agencija za bezbednost, koja je formirana takođe godinu dana kasnije, a očekivani rezultati su izostali.
"Agencija formalno radi, ali njen osnovni zadatak je da sprovodi edukativne kampanje i u tome se nije napredovalo. Imali su nekoliko uopštenih edukacija, ali ne onih najvažnijih o vezivanju pojasa, smanjenju brzine ili protiv upotrebe alkohola. Agencija praktično nema funkciju", kaže za "Blic" Okanović.
Naime, najveći problem u primeni Zakona o bezbednosti saobraćaja, usvojenog u decembru 2009, jeste u tome što nedostaju prateći pravilnici i podzakonski akti.
Recimo, poslanici Skupštini ne usvajaju Pravilnik o obuci vozača i auto-školama, oko
160.000 novih vozačkih dozvola izdato je u poslednje dve godine po sistemu obuke starom 30 godina, iako imamo novi zakon.