"Teroristi" na sudu 20 godina
U Višem sudu u Novom Pazaru nedavno je odloženo i 108. ročište 25-orici Bošnjaka iz Novog Pazara, Sjenice i Tutina, mahom bivših funkcionera i aktivista SDA, koje ovdašnje Više javno tužilaštvo pune dve decenije "goni" zbog: ugrožavanja teritorijalnog integriteta bivše Jugoslavije, pripremanja oružane pobune u Sandžaku i nezakonitog posedovanja većih količina vatrenog oružja.
Na odloženom 108. ročištu pojavilo se samo desetak optuženih, dvojica su u međuvremenu preminula, Sulejman Ugljanin je postao ministar u Vladi Srbije, a Šemsudin Kučević visoki funkcioner u Beogradu, neki se nalaze u inostranstvu, a neki su, pošto su odgovarali samo za nezakonito posedovanje pušaka i drugog vatrenog oružja, već oslobođeni.
Ova grupa uhapšena je krajem 1993. godine, Sulejman Ugljanin se pre hapšenja sklonio u Tursku, ostali su, posle maratonskog suđenja u Okružnom sudu u Novom Pazaru, 1994. godine proglašeni krivima i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne. Međutim, Vrhovni sud Srbije poništio je 1996. godine presudu Okružnog suda u Novom Pazaru i naložio je ponavljanje procesa koji, iako je od tada prošlo 15 godina, još traje, tek je na početku i sa malim izgledima da uskoro bude okončan.
Svi optuženi, sem Sulejmana Ugljanina, koji ni dana nije bio u zatvoru, tvrde da su prošli neviđenu torturu, da je proces bio politički i montiran, da su žrtve režima Slobodana Miloševića, a da ni sadašnja vlast u kojoj je i njihov bivši "šef" Sulejman Ugljanin, neće to da prizna. Upravo zbog toga, kažu oni, suđenje traje toliko dugo i ne nazire mu se kraj.
- Nevini smo, žalili smo se na mnoge adrese, pisali mnogim važnim ljudima, pa i predsedniku Srbije Borisu Tadiću, tražili smo okončanje procesa i oslobađanje, ali ništa nije vredelo - kaže Rifat Dupljak, jedan od optuženih.
Bilo je i apela da se optuženi amnestiraju, pomiluju ili da se nađe neki drugi način za okončanje procesa koji, po mnogima, "više nema nikakvog smisla". Iz državnih institucija uvek je stizao isti odgovor: "Srbija je pravna država, ne možemo se mešati, sud će reći svoje". Koliko je država pravna i koliko je ažurna najbolje svedoči činjenica da proces traje dve decenije i da je posle 108. ročišta još na početku.
Nedavno se, sa novim apelom za amnestiju, oglasio narodni poslanik iz Priboja Kenan Hajdarević koji ističe da je proces farsa, da je bio politički montiran i da optužene treba amnestirati, obeštetiti i rehabilitovati. Hajdarević kaže da se država selektivno odnosi prema optuženima, da su neki kao Sulejman Ugljanin, već amnestirani i postavljeni na visoke državne položaje, a neki se vuku po sudovima i ne mogu ni posao da dobiju.
- Država je u nevolji: ako optužene oslobodi priznaće da je proces bio montiran i moraće puno novca da im plati, da ih osudi ne može, jer za to, posebno nakon toliko prošlog vremena, više nema nikakvih dokaza - kažu sagovornici "Vesti".
- Zato se ide na odugovlačenje, a problem se prenosi sa jedne na drugu vladu. Ne bi me iznenadilo da proces traje još deceniju, možda i duže, sve dok optuženi ne poumiru - kaže jedan novopazarski advokat.
Ugljaninu oprošteno
Nekoliko dana posle hapšenja grupe Bošnjaka, kasnije prvooptuženi Sulejman Ugljanin mirno otišao za Tursku, pa je zbog nedostupnosti, proces protiv njega bio izdvojen. Vratio se posle tri godine bez ikakvih posledica, pozivan je na nekoliko ročišta, ali se nije pojavio, kasnije je postao poslanik, pa gradonačelnik Novog Pazara, a sada i ministar u vladi Mirka Cvetkovića. Sada ga više niko i ne zove na suđenje.
Osnovali udruženje
Optuženi Bošnjaci su čak svojevremeno osnovali i Udruženje političkih zatvorenika, ne bi li skrenuli pažnju javnosti na sebe. Na žalost ni to im nije pomoglo da poboljšaju svoj status i dočekaju presudu ma kakva ona bila. |