Šta su otkrila nova suđenja o ubistvu Đinđića?
Šta je ponovljeno suđenje pripadnicima "zemunskog klana" otkrilo u vezi sa ubistvom premijera Zorana Đinđića. Simović kaže da čeka pravo vreme da saopšti istinu o naručiocu.
Na ponovljenom suđenju Milošu Simoviću i Sretku Kaliniću, zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića, prema stavu tužilaštva, kao i punomoćnika porodice pokojnog predsednika Vlade, nije izveden nijedan suštinski dokaz koji bi promenio presudu, po kojoj su u odsustvu osuđeni na po 30 godina robije.
Tokom pet glavnih pretresa, od kojih je prvi, početkom juna odložen jer Simović nije stigao da spremi odbranu, sudsko veće moglo je da čuje optužene, trojicu svedoka saradnika, kao i još jednog svedoka Nevenka Kalinića, koji je svom prezimenjaku dao alibi. Ovaj svedok je posle osam godina ćutanja, jer se, po sopstvenom priznanju plašio da to ranije kaže, video Sretka u vreme atentata u Ulici vojvode Stepe. Prema optužnici, on se nalazio ispred zgrade u Ulici admirala Geprata iz koje je pucano na Đinđića.
Za razliku od Kalinića, koji je od momenta hapšenja u Zagrebu tvrdio da sa ubistvom premijera nema nikakve veze, Simović je priznao svoje učešće, objašnjavajući koji su bili njegovi zadaci. U svojoj izjavi nije samo teretio sebe, već i brata Aleksandra, kao i Milorada Ulemeka Legiju, za koje tvrdi da znaju ko je naručio ubistvo.
Simović je kazao da je to ubistvo naručeno, kao i mnoga druga koja su počinili pripadnici "zemunskog klana". Tvrdio je da ima još osoba koje stoje iza atentata, a koje nisu obuhvaćene postupkom. Kazao je i da mu je poznata politička pozadina, ali da će o tome govoriti ukoliko se pokrene proces koji bi razotkrio ovu misteriju. Najavio je i da će govoriti i o pozadini pobune Jedinice za specijalne operacije, kao i da će odbranu dopuniti pošto se suoči sa svedocima saradnicima, koji su, prema njegovim tvrdnjama, izneli niz neistina.
Međutim, do suočenja sa njima nije došlo. Pre nego što je za pult za svedoke pristupio Ljubiša Buha, Simović je tražio reč. Prilično uznemiren kazao je da više ne želi da učestvuje u postupku, jer se protiv njega digla medijska hajka. Bio je rezigniran jer je u javnost dospela izjava koju je, kako on kaže, navodno dao tužilaštvu. Prema toj izjavi, osobu pod nadimkom Ćoki je označio kao naručioca ubistva.
Simović je kazao da je posle toga, maltene otvorena kladionica na koga je mislio, a u jednim novinama je na tu temu napravljen i strip.
"Ako je to moja izjava, zašto nisu dali ime čoveka koga sam, navodno, imenovao. Recite javnosti da li je reč o Vladimiru Bebi Popoviću, Čedomiru Jovanoviću, Nebojši Čoviću, Žarku Koraću, Draganu Todoroviću, Nenadu Čanku", rekao je optuženi, dodajući da je bio uveren da je došlo vreme da kaže sve što ima, ali da se prevario.
Ovaj pripadnik "zemunskog klana" je istakao da je sve što je radio, radio po nahođenju Dušana Spasojevića, onako kako je on to želeo.
"Dok sam se u Hrvatskoj krio od naručioca ubistva, a ne od straha da odem u zatvor, uvideo sam svoje greške. Shvatio sam da su oko mene bile nakaze i da sam poprimio njihov izgled", istakao je Simović.