DB nema veze sa pokušajem ubistva Draškovića
Nekadašnji zamenik načelnika beogradskog centra Državne bezbednosti Veselin Lečić posvedočio je danas na suđenju svojim bivšim kolegama da operativci tog centra nisu mogli da daju informacije Jedinici za specijalne operacije o kretanju lidera SPO Vuka Draškovića.
"Pripadnici jednog odeljenja ne mogu da daju informacije drugoj organizacionoj upravi, već mogu da kontaktiraju samo sa svojom upravom", izjavio je svedočeći na suđenju optuženima za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine.
Zbog pomaganja pripadnicima JSO, koji su, kao neposredni izvršiocima zbog toga pravosnažno osuđeni pred Specijalnim sudom na višedecenijske kazne zatvora, sudi se nekadašnjem šefu beogradskog centra DB-a Milanu Radonjiću, i načelnicima za unutrašnji i spoljni ekstremizam u tom centru Stevanu Basti i Ratku Romiću.
Lečić je takođe potvrdio odbranu optuženih Stevana Baste i Ratka Romića, da su po nalogu šefa beogradskog centra Milana Radonjića u martu i aprilu 2000. godine išli u "operativno izviđanje" Draškovićevohg stana u Budvi. On je, međutim, rekao, da ne zna ko je Radonjiću dao takvo naređenje.
Napominjući da je lično prisustvovao izdavanju naloga, Lečić nije mogao da precizira ko je Radonjiću dao naređenje da se izvrši opservacija kuće lidera SPO.
On je potvrdio da je Basta išao da slika Draškovićevu kuću, kako bi se stavili prislušni uređaji.
"Kada se vratio, dao je album sa slikama stana Radonjiću, ali se album izgubio pa je morao da ide ponovo", dodao je nekadašnji pripadnik DB-a. Atentat na Draškovića izvršen je 15. juna 2000. godine. Prema optužnici, Basta i Romić su, po naređenju Radonjića, pratili Draškovića i fotografisali njegovu kuću u Budvi, a zatim te fotografije predali bivšem načelniku DB-a Radomiru Markoviću, koji je postupao po nalogu tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića.
Marković je, navodi se u optužnici, sporne fotografije predao neposrednim izvršiocima pokušaja ubistva Draškovića, pripadnicima JSO, koji su zbog toga pravosnažno osuđeni pred Specijalnim sudom na višedecenijske kazne zatvora.
Svi optuženi na ovom suđenju od početka procesa odbacili su navode optužnice kao "sramne i lažne", tvrdeći da su svoje zadatke izvršavali po pravilima službe.
Radonjić, Basta i Romić brane se sa slobode.