Cepter ''gubitkom'' zarađuje novac
Na koji način pare iz srpskih preduzeća završavaju na računima firmi u of-šor zonama u inostranstvu ''Kurir'' je pokušao da istraži na primeru firmi čiji je vlasnik posle privatizacije postao Filip Cepter.
Finansijski izveštaji od 2006. pa zaključno sa 2009. godinom pokazuju da su skoro sva Cepterova preduzeća, osim ''Jugocentra“, iz godine u godinu poslovala sa gubicima, dok se istovremeno broj zaposlenih smanjivao. Neka preduzeća, poput ''Novog kolektiva“, koji mu je nedavno oduzet, nemaju čak nijednog zaposlenog?!
Na spisku gubitaša su i ''Jugošped“, ''Centrotekstil“, Brodogradilište Beograd, ''Stoteks“ iz Kraljeva, ''Meteor“ iz Subotice, ''Kultura“ i ''Jugometal“, ''Beograšped“...
Vlasnici tih firmi su kompanije sa sedištem na Kipru ili u Švajcarskoj, iza kojih stoji Filip Cepter ili njegov zastupnik Mirko Rašić.
- Nedavno je objavljeno koliko novca iz Srbije završava u of-šor zonama. Zato bi trebalo proveriti sve ove firme. Da se, recimo, vidi da li sa kompanijama iz ''poreskih rajeva“ sklapaju fiktivne ugovore o marketinškim, projektantskim, konsultantskim i drugim uslugama i na taj način ispumpavaju novac iz srpskih preduzeća, ističe dobro obavešteni izvor ''Kurira''.
On kaže da je drugi način za iznošenje para fakturisanje proizvoda po višim cenama.
- Konkretno, Cepterova firma iz inostranstva fakturiše njegovom domaćem preduzeću proizvod po većoj ceni, tako da ova domaća, umesto da zaradi, trpi gubitak. Na primer, on svoj proizvod ovde proda za 100 dinara, a njegova firma iz inostranstva fakturiše ga domaćoj firmi po ceni od 99 dinara, tako da joj ostaje samo jedan dinar. Ta razlika ne može da pokrije trošak poslovanja, pa firma beleži gubitak. Kad je firma u gubitku, ne plaća porez, a vlasnik te firme je svakako zaradio novac koji je legao na račun njegove firme u inostranstvu, kaže izvor ''Kurira''.