Vlajki: Uspostaviti hrvatski entitet
Novoizabrani potpredsednik Republike Srpske Emil Vlajki izjavio je da će njegov prioritet u naredne četiri godine biti očuvanje ustavne pozicije Srpske, njene ekonomske održivosti, borba protiv kriminala, te razvijanje specijalnih i paralelnih veza sa svim zemljama regiona, pre svega sa Hrvatskom.
On je u intervjuu Srni rekao da će podržati novoizabranog predsednika RS Milorada Dodika ako bude radio kako je obećao u izbornoj kampanji, odnosno ukoliko se suprotstavi svakom prenosu nadležnosti RS i pruži podršku uspostavljanju hrvatskog entiteta u BiH.
"Mediji u Federaciji BiH su negativno komentarisali takav moj stav, često maliciozno ističući moje izjave pojedinim novinama iz RS da ću Dodika podržati 'dušom i telom' u njenom očuvanju. Ja živim u RS i zakletvu ću polagati pred njenom skupštinom, tako da je sasvim normalno da se zalažem za njen opstanak. Ukoliko su obećanja gospodina Dodika bila samo predizborna floskula, on će u meni imati opoziciju", poručio je Vlajki.
Srbija se kreće ka raspadu
|
Komentarišući rezultate opštih izbora, Vlajki je rekao da stvari na nivou BiH stoje kao i do sada, te da izbori nisu doneli suštinsku promenu ni u RS u odnosu na 2006. godinu.
"To potvrđuje i činjenica da je hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić ponovo izabran glasovima Bošnjaka, jer ma kako se prikazivali, nema suštinske razlike između SDP-a, SDA i Stranke za BiH. Prigovori Hrvata u odnosu na izbor Komšića su apsolutno opravdani, ali tu je u pitanju suština, što znači da imamo tri naroda, a dva entiteta. Federacija je praktično bošnjački entitet, Srbi imaju svoj, a Hrvati su po toj logici ostali uskraćeni, što se odnosi i na ustavno-pravne mogućnosti da se izjašnjavaju u punom kapacitetu kao i druga dva naroda", rekao je Vlajki.
On je izrazio pesimizam po pitanju postizanja ozbiljnog dogovora stranaka o formiranju vlasti na nivou BiH, zbog čega će odnosi u njenim institucijama i u naredne četiri godine zadržati status kvo.
"S jedne strane imamo prepoznatljive bošnjačke tendencije, sa druge srpske predstavnike koji se udružuju sa hrvatskim u pokušaju da stvore blok koji bi se bošnjačkom suprotstavio. Čini mi se da su to 'rogovi u vreći' i da se neće složiti ni oko jednog bitnijeg pitanja. Takođe, novoizabrani bošnjački član Predsedništva Bakir Izetbegović nesvesno produžava negativan odnos prema Srbima svojim izjavama kako je Armija BiH u četiri godine ratovanja učinila manje nego Srbi za jedan sat u Srebrenici, što uopšte ne vodi pomirenju", smatra Vlajki.
Kada je u pitanju pozicija RS u okviru BiH, Vlajki je rekao da su njeni kapaciteti za očuvanje postojećih nadležnosti slabi, pre svega zbog loše ekonomske situacije, iz čega proističu i ostale slabosti, ali i zbog toga što međunarodna zajednica predvođena SAD, želi islamizaciju prostora zapadnog Balkana.
Na pitanje kakva treba da bude pozicija Hrvata u procesu ustavnih promjena u BiH, Vlajki je rekao da se i Hrvatima, kao konstitutivnom narodu mora dozvoliti da imaju svoju teritorijalnu jedinicu, ali da se ona ni na koji način ne može formirati na račun RS. "Pod tim podrazumevam hrvatski entitet. Ako je FBiH napravljena spajanjem bivše Herceg-Bosne i bošnjačke teritorije, ne vidim zašto se ona po tom principu ne bi mogla i razložiti", naglasio je Vlajki.
Prema njegovim rečima, treći entitet treba da obuhvata kantone sa hrvatskom većinom, a maksimalistički zahtevi pojedinih hrvatskih političara iz FBiH, po kojima bi u njega trebalo da se uključe i delovi Posavine i srednje Bosne, nisu mogući.
"Tačno je da bošnjačka strana to neće nikad prihvatiti, ali sloboda se uvek i svuda morala postići borbom. Međutim, postojanje hrvatskog entiteta je zaštita i za srpske interese, jer Bošnjaci nikad nisu priznali RS kao entitet, a stvaranjem hrvatskog entiteta, jasno je da bi se stvorio i bošnjački, čime bi došlo i do formalnog priznavanja RS od strane Bošnjaka", zaključio je Vlajki.