Svetski rat zbog Aleksandra Velikog
Grob Aleksandra Makedonskog se nalazi na makedonskoj teritoriji, ali ne smemo da ga otkopamo da ne bi izbio Treći svetski rat, pa se zato čekaju bolja vremena. Ovo je u dokumentarnom filmu "Ime je ime", koji govori o makedonsko- grčkom sporu oko imena Makedonije, režisera Sigurjona Einarsona, čija je premijera održana u Skoplju, izjavio je Pasko Kuzman, kontroverzni direktor Uprave za kulturno nasleđe Makedonije.
Kuzman je to rekao uz osmeh, možda i metaforično, ali trebalo bi da objasni da li je to zaista mislio ili se samo šalio poput srpskog blogera Aleksandra Ilića koji je lane na noge digao celu Makedoniju tvrdnjom da je na "graničnom prelazu Visje" između Makedonije i Grčke pronađen grob Aleksandra Makedonskog.
Drugačija istorija
|
Na neslanu šalu Ilića tada su naseli mediji, arheolozi i državne institucije u Skoplju, a epohalna vest je stigla i do makedonske vlade. Neki su se radovali, a drugi u čuđenju slegali ramenima pitajući se da li je to tačno, dok je Ilić u Beogradu "uživao" u svojoj majstorskoj podvali.
Sa antikvizacijom i svojatanjem velikog vojskovođe intenzivno je počela da se bavi VMRO vlast premijera Nikole Gruevskog, čija je vlada od 2006. godine naglo počela da menja imena aerodromima, putevima i drugim važnim objekatima u "Aleksandar Makedonski", i da forsira navodno antičko poreklo Makedonaca.
U Skoplju je, štaviše, uz finansijsku pomoć vlade, prošle godine napisana i objavljena nova "Istorija makedonskog naroda" u kojoj se tvrdi da antički gen teče venama Makedonaca.
U toj publikaciji se naglašava da su današnji Makedonci mešavina antičkih Makedonaca i Slovena, pri čemu je antički etnos ostao dominantan u novonastaloj simbiozi dva naroda. Zato se, kažu istoričari, epoha Aleksandra Makedonskog treba nazivati "aleksandrizam" ili "makedonizam", a ne kao dosad "helenizam".
U jeku euforičnog pronalaženja "dokaza" vlasti da koreni Makedonaca potiču od Aleksandra Makedonskog, stiglo je i otkriće švajcarskog Instituta za genetiku - "Igenea" u čijem istraživanju se navodi da sadašnji Makedonci "nose" 30 odsto krvi antičkih predaka.
Grci su u tom istraživanju "dobili" svega pet odsto genetskog profila, tako da bolje potvrde tezama opravdanosti odbrane prava na poreklo od slavnog Aleksandra Velikog vlasti u Skoplju nisu mogle ni zamisliti, čak i da su sami naručili ta istraživanja.
Insistiranje na dokazivanju "antičke čistote Makedonaca" dešava se u vreme kada se sa Grčkom rešava spor oko imena, koji je i te kako važan za evroatlantske integracije Makedonije.