Krajina brani Kepa
Dragan Vasiljković je nezakonito lišen slobode još od 2006. godine, tvrde njegovi advokati koji su ove srede podneli Federalnom sudu novu tužbu protiv australijske vlade i države Hrvatske. Sudija Ričard Edmonds zakazao je raspravu po ovom dokumentu za svega dva meseca, 29. i 30. novembra.
Gospodin Evat ne krije zadovoljstvo što će do pretresa proći svega dva meseca.
- Ovo je bilo neuobičajeno brzo - kaže barister.
Branioci traže da Federalni sud donese odluku o Vasiljkovićevom oslobađanju. U dokazivanju svog zahteva oni se pozivaju delom na argumente koji su ranije iznošeni. Navodi se, tako, da nema optužnice protiv njihovog klijenta već da ga Hrvatska traži zbog istrage, sa mogućnošću vođenja krivičnog procesa protiv njega na hrvatskom
Pet odgovornih za hapšenje
|
sudu.
Advokati su ovog puta dodali dve nove činjenice za koje smatraju da su od presudnog značaja, iako ih dosad nije uočio niko od njihovih prethodnika. Jedna je, kako oni tvrde, da Hrvatska sumnjiči Vasiljkovića za navodna krivična dela počinjena u junu i julu 1991, kao i februaru 1993. godine.
"U zahtevu za izručenje kaže se da se ovo dogodilo na području koje je bilo pod Autonomnom pokrajinom Krajinom (SAO) i/ili Republikom Srpskom Krajinom (RSK). Oni ne sumnjiče da je delo počinjeno na području koje je onda bilo pod jurisdikcijom Republike Hrvatske", navodi se u novom podnesku.
Drugi argument u korist njihovog klijenta je nalaz do kojeg su došli advokati analizirajući hrvatske propise od 1991. godine pa kasnije. Tu su našli da krivična dela za koja Hrvatska traži Vasiljkovića nisu postojala u tamošnjim propisima u vreme kada su navodno počinjena.
Ono za šta njega terete, prema Narodnim novinama, našlo se u krivičnom zakonu koji je stupio na snagu marta 1993. godine, a datumi koji se na njega odnose stariji su od tog i potpadaju pod raniji dokument: Zbirku krivičnih propisa u kojima tih prestupa nema.
To je ključni dokaz zašto Vasiljković ne treba da bude izručen, smatraju advokati.
Ova advokatska kancelarija dosad je Vasiljkovića zastupala jedino po tužbi za klevetu koju je on podneo protiv izdavača lista "Australijen" (tužba je odbačena, a njegova žalba je na sudu 11. novembra). Zanimljivo je da se sada ovi branioci bave i borbom protiv ekstradicije, koju su dosad vodile druge advokatske grupe.
Hrvatska nije pravni naslednik Jugoslavije
|
- Mi smo na početku skinuti sa ovog dela odbrane - jednostavno kaže gospodin Evat. - Koncentrisali smo se na slučaj klevete.
On, međutim, ne skriva pitanje koje ga, kaže, muči već više meseci. A to je da je njihovim prethodnicima promakla ovako važna činjenica.
- Možda je bilo previše advokata - kaže on.
Rodžer Rasmasen objašnjava:
- Mi smo pre nekoliko meseci pažljivo proučavali slučaj Čarlsa Zentaja (odbačen mađarski zahtev za izručenje).
I tamo smo našli sličnosti. Takođe, u jednom momentu, naišli smo na podudarnost u vezi sa propisima.
- Nadamo se dobrom ishodu - veli gospodin Evat.