Odbrana: Čermak "slučajno" u Kninu
Na suđenju u Haškom tribunalu hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku, koji se terete za ratne zločine za vreme i nakon "Oluje", nakon odbrane Gotovine svoju završnu reč dala je i odbrana Ivana Čermaka. "General Čermak se našao na pogrešnom mestu u pogrešno vreme", rekao je advokat Stiven Kej, ističući da prisutnost generala Čermaka u Kninu nije bila planirana.
"On je došao skoro slučajno. Pozvali su ga da poseti predsednika Franju Tuđmana i on mu je dao zadatak da poseti Knin gde nije imao gotovo nikakva ovlaštenja. Tužilaštvo tvrdi da je, dok je on bio u Kninu, stvorena atmosfera nekažnjivosti i dopuštanja izvršenja zločina. Postoje dokazi da je i javno i privatno osuđivao zločine", rekao je Kej.
On je rekao da je Tuđman imenovao Čermaka kako bi normalizovao život u Kninu i pomogao međunarodnim organizacijama i podstaknuo organizaciju civilnog života, kao i da njegov zadatak nije povezan s akcijama oružanih snaga, prenlei su hrvatski mediji.
"On nije imao veze s MUP-om koji se bavio operacijom povratka", rekao je Kej, dodavši da je Čermak tamo organizovao rad pekara, javnih kuhinja i popravka infrastrukture, odnosno normalizaciju celokupnog života.
"Njegov zadatak nije bio izveštavanje o eventualnim zločinima", rekao je Kej i dodao da postoje jasni dokazi da je Čermak ne samo učestvovao u prevenciji i trudio se da se zločini spreče, već i da je prenosio informacije vojnoj policiji.
"Tužilaštvo Čermaku dodeljuje ovlaštenja koje nije imao i koje su izmišljene kako bi mu se nametnula krivična odgovornost", rekao je Kej i dodao da "Čermak bez dopuštenja nije mogao ni naručiti pršut za delegaciju koja je bila u Kninu".
On je naglasio da Čermak nije opstruirao istragu o masakru srpskih staraca u selu Grubori, rekavši da su Čermaku rekli da u selu nešto gori, ali ne i o ubistvima. Čermak nije filtrirao izveštaje o zločinima za šta ga optužuju, rekao je Kej.
Kad sa izlaganjem završi odbrana Čermaka, svoju završnu reč daće odbrana Mladena Markača.
Završne reči trajaće do četvrtka, nakon čega će sud doneti presudu.
U ovom sudskom procesu koji je započeo 11. marta 2008. ispitan je 81 svedok optužbe i 57 svedoka odbrane. Naknadno su sudije na čelu s Alfonsom Orijem pozvali još sedam svojih svedoka.
Tužilaštvo za Gotovinu traži 27, za Markača 23 i za Čermaka 17 godina zatvora. Njih trojica se terete za ratne zločine nakon Oluje u leto 1995. godine, a ni odbrana nije poricala da je zločina bilo, ali se protive odgovornosti svojih klijenata.