"Tražimo stanove nazad po cenu bankrota FBiH"
"Udruženje vojnih penzionera Republike Srpske ni po cenu bankrota Federacije BiH (FBiH) nema nameru da odustane od vraćanja 208 vojnih stanova bivšim oficirima JNA, odnosno Vojske RS iz RS", potvrdio je danas Srni predsednik Udruženja Milorad Kutlešić.
Komentarišući izjavu premijera FBiH Mustafe Mujezinovića u kojoj se navodi da bi bilo nesprovodivo odluku Suda u Strazburu u slučaju "Đokić" primeniti na bar 1.000 stanova koji su pre rata bili u vlasništvu Srba, Kutlešić je rekao da Udruženje vojnih penzionera RS ne zanimaju Mujezinovićeve izjave, jer niko nema prava da bude stariji od Suda u Strazburu u pogledu zaštite ljudskih prava.
Kutlešić je rekao da je Izvršni odbor Udruženja vojnih penzionera RS tim povodom na jučerašnjoj sednici u Banjaluci zaključio da će primeniti sva zakonska i pravna sredstva uz pomoć Vlade i najviših institucija vlasti RS da se odluka Suda u Strazburu u sučaju "Đokić" primeni na sve ljude koji poseduju vojni stan u FBiH.
On kaže da su članovi Udruženja vojnih penzionera RS podneli nekoliko apelacija Sudu za ljudska prava u Strazburu protiv FBiH u vezi sa spornim stanovima, ali da taj entitet godinama onemogućava bivšim oficirima JNA i VRS da se obrate tom Sudu tako što ove predmete vraća na Vrhovni, Ustavni, kantonalne i opštinske sudove FBiH.
Kutlešić je podsetio da je RS za razliku od FBiH u potpunosti vratila 510 vojnih stanova na svojoj teritoriji bivšim pripadnicima JNA iz bošnjačkog i hrvatskog naroda još 2002. godine, a da su ovi stanovi u međuvremenu otkupljeni.
Federalni premijer BiH Mustafa Mujezinović je rekao da mu "ne pada na pamet da uzima od onih koji su branili BiH i daje onima koji su je napadali po cenu bilo čega".
Sud za ljudska prava u Strazburu odlučio je da Đokiću, bivšem oficiru JNA, Bosna i Hercegovina mora u roku od tri meseca, od dana kada presuda postane konačna, isplatiti 60.000 evra na ime materijalne i 5.000 evra nematerijalne štete, kao i 200 evra za troškove.
Nemogućnost da se Đokiću vrati predratni stan u Sarajevu, prema odluci Suda u Strazburu, predstavlja kršenje odredaba Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, odnosno kršenje člana koji se odnosi na pravo na imovinu. U presudi, koja je izrečena 27. maja, navodi se da "ako se iznosi ne isplate u iduća tri meseca, kamatna stopa biće povećana za tri odsto".