Glavaševi saradnici pokušali da podmite sudiju!
Saradnik i prijateljica ratnog zločinca Branimira Glavaša, saborski poslanik Ivan Drmić i zamenica glavnog urednika "Glasa Slavonije" Sanja Marketić nameravali su jednog sudiju Vrhovnog suda, koga su navodno oni pronašli, da podmiti s najmanje 70.000 evra da bi sredio oslobađajuću presudu za Glavaša, piše "Jutarnji list".
List navodi da su njih dvoje, kad je policija otkrila šta smeraju, pokušali da maskiraju svoju akciju i došli u osječku policiju i podneli prijavu da su žrtve prevare u kojoj su oštećeni za najmanje oko 70.000 evra.
"Jutarnji list" se poziva na izvore koji su potvrdili da je policija, prateći više aktera te priče, ali i prisluškujući njihove razgovore, utvrdila da su Drmić i Marketićeva pokrenuli veliku akciju prikupljanja novca.
Najbizarniji slučaj podmićivanja sudskih zvaničnika je slučaj iz Pazina u kome je falsifikator dokumenata od tužiteljke tražio da ne postupi po prijavi policije, a da će joj zauzvrat pokloniti madrac po meri za njen krevet i jastuk, u vrednosti većoj od 2.000 evra.
|
U tu su akciju bili uključeni i neki direktori velikih osječkih kompanija i više preduzetnika i menadžera sa područja cele Hrvatske. U zahtevu za dodatne donacije dvojac je tvrdio da im je novac potreban za Glavaševu odbranu, ali i za oslobađajuću presudu na Vrhovnom sudu.
Oni su spominjali i ime sudije koji je bio i član veća koje je odlučivalo o presudi Glavašu, tvrdeći da je sa njim sve dogovoreno i da mu za tu uslugu valja platiti 70.000 evra.
Kada su počeli sa skupljanjem nisu znali da je Vrhovni sud već doneo presudu od osam godina zatvora za Glavaša, a lane ga je na deset godina osudio zagrebački Županijski sud.
Do Drmića i Marketićeve u međuvremenu je navodno stigla informacija da ih "obrađuje" policija, pa su se oni požurili da se predstave kao žrtve prevare i reketarenja nepoznatih osoba, a ne kao organizatori podmićivanja, piše list.
List donosi i prikaz čime su sve u Hrvatskoj poslednjih godina podmićivani sudije i sudski službenici ili čime su ih sve pokušali podmititi.
Jedan od najpoznatijih slučajeva podmićivanja je onaj bivšeg županijskog tužioca Krunoslava Canjuge i advokata iz Zagreba Mirka Batarela. Canjuga je obaveštavao Baterela o postupcima i odlukama tužilaštva u određenim predmetima da bi ih ovaj koristio u odbrani klijenata.
Batarelo je navodno Canjugi zauzvrat poklonio ulaznice za manifestaciju salama u Samoboru, častio ga ručkovima i večerama i pokušavao da mu sredi popust pri kupovini automobila.
Županijski sud je odbacio zahtev za pokretanje istrage, uz objašnjenje da su nezakonito prisluškivani, a Canjuga je premešten u Zlatar, a nakon toga i smenjen.
Pre tri godine nepravosnažno je zbog davanja mita osuđen biznismen Josip Gucić. Bio je optužen da je, zajedno sa svojim partnerom, sudskim ekspertima dao 25.000 evra kako bi im napravili nalaze koji će ih osloboditi krivične odgovornosti zbog malverzacija u tekstilnom preduzeću NIK.