Ideja o autonomiji Sandžaka - napad na teritorijalni integritet
Politički predstavnici Srba u Crnoj Gori nisu iznenađeni zahtevom iz Novog Pazara o obnavljanju autonomije Sandžaka, čiji bi sastavni deo bile i opštine na severu te države, dok predstavnici Bošnjaka kažu da su o toj ideji saznali iz medija.
Autonomna oblast Sandžak na crnogorskoj teritoriji obuhvatala bi gradove Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Andrijevicu, Plav i Rožaje, a u Srbiji Novi Pazar, Tutin, Sjenicu, Prijepolje, Novu Varoz i Priboj.
Ideja o obnavljanju sandžačke autonomije ili Narodnog vijeća Sandžaka po ugledu na ZAVNOS iz perioda 1943. do 1945. trokom Drugog asvetskog rata, predviđena je Deklaracijom koju je usvojio Bošnjački sabor sredinom jula ove godine po okriljem glavnog muftije Muamera Zukorlića, a neposredno nakon konstituisanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća koje Ministarstvo za ljudska I manjinska prava Srbije ne priznaje.
Portparol Bošnjačke stranke, koja učeštvuje u vladi Crne Gore, Suljo Mustafić je ukazao da su Bošnjaci ''nedvosmisleno" podržali obnavljanje državne nezavisnosti Crne Gore, što znači poštovanje "međunarodno priznatih granica između Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Kosova".
Crnogorski Bošnjaci ne podržavaju autonomiju Sandžaka Ideja o autonomiji Sandžaka nema podršku ukupne populacije Muslimana i Bošnjaka u Crnoj Gori, bez obzira na stranačku pripadnost, izjavio je danas funkcioner vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) Mevludin Nuhodžić.... |
"Smatramo da kada je u pitanju regija Sandžak ne treba i ne odlučuju samo Bošnjaci, jer na tom području žive i Srbi, Crnogorci, Albanci i drugi narodi, što to pitanje stavlja u mnogo širi kontekst", naveo je Mustafić, preneli su podgorički mediji.
On se slaže da sandžačka regija predstavlja jedinstven i kompaktan prostor u geografskom, istorijskom, ekonomskom, ali i društveno-kulturnom smislu.
No, uspostavljene granice ne bi trealo da predstavljaju problem u slobodnom protoku ljudi, robe i kapitala i ne bi trebalo da dovode u pitanje održavanje kulturnih, istorijskih, porodičnih ali, pre svega, ekonomskih veza.
Za najuticajniju opozicionu Socijalističku narodnu partiju (SNP) ideja o autonomiji Sandžaka predstavlja "napad na teritorijalni integritet i Crne Gore i Srbije".
Funkcioner SNP Predrag Bulatović je objasnio da ta stranka nema duple standarde kao aktuelna vlada u Podgorici i ocenjuje inicijativu o sandžačkoj autonomiji "napadom na teritorijalni integritet i Crne Gore i Srbije".
Bulatović je pozvao na odbacivanje i onemogućavanja svih sličnih ideja koje ugrožavaju celovitost Crne Gore i koje su sastavni deo tzv. velikodržavnih projekata.
"Jasno je da ta ideja ima za krajnji cilj odvajanje teritorija suverenih država Crne Gore i Srbije, a praksa nas uči da se, ono što se 1990-tih činilo nemogućim ostvarilo u praksi", naveo je on.
Bulatović je ukazao da je crnogorska vlada donela "najsramniju odluku priznanja Kosova i Metohije kao države" pa bi mogla, strahuje on, isto učiniti i sa ovom "neprihvatljivom idejom" koja vodi ka ekstremnom nacionalizmu, podelama i ugrožavanju mira i stabilnosti.
Prosrpska parlamentarna Nova srpska demokratija (Nova) nije iznenađena zahtevima za stvaranje autonomije Sandžak, a njen poslanik Novica Stanić je primetio da je crnogorska vlast dugo verovala da će time što, kako je rekao, vodi antisrpsku politiku, biti pošteđena separatističkih zaheva.
Staniće je kazao da mu se čini kako se evropske integracije zapadnog Balkana završavaju na pomalo neočekivan način i da će u Evropsku Uniju (EU) stići one države koje su pripadale Austro-ugarskoj monarhiji, a da će Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina i Makedonija završiti kao utešna nagrada Turskoj koja je već decenijama kandidat za EU.
''Crna Gora, ali i ostale zemlje iz regiona će biti utešna nagrada za neoosmanski interes na Balkanu'', naveo je Stanić.