Podgorica, poligon zapadnih obaveštajaca: Čekaju rasplet na Kosovu
Izjava predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika koji je, između ostalog, kazao da se i u Podgorici nalazi jedan od obaveštajnih centara koje je Zapad instalirao u svrhu borbe protiv malignog uticaja Rusije na Balkanu, za većinu u Crnoj Gori je iznenađenje.
O tome kakav je zadatak tog obaveštajnog centra ne samo kada je u pitanju pritisak na Srbiju i Republiku Srpsku, kako je naglasio Dodik, već i njegova uloga u samoj Crnoj Gori, na čijoj se teritoriji nalazi, Sputnjik je razgovarao sa urednikom portala "Borba" Draženom Živkovićem, čiji medij je o otvaranju logističkog operativnog centra britanske MI6 u Podgorici izvieštavao još protekle jeseni.
Živković smatra da je Zapad Crnu Goru odabrao kao poligon za svoje delovanje iz više razloga, od kojih je ključni taj da je Crna Gora faktički jedina država iz sastava bivše Jugoslavije koja se istovremeno graniči sa Kosovom, Srbijom i Republikom Srpskom, a koja je pride nedavno postala i članica NATO-a, što Zapadu dodatno olakšava posao.
On dodaje da je sasvim logično što agenti u Podgorici koji imaju zadatak da rade i deluju na terenu Republike Srpske i Srbije, takođe istovremeno deluju i na terenu Crne Gore.
- Njihov fokus je svako ko ima bilo kakve dodirne tačke ili simpatije prema Rusiji. Tu prie svega mislim na političare, NVO sektor, medije, novinare, nezavisne intelektualce… Dakle, ko god je protivnik NATO priče, a ima neki proruski prefiks u svom delovanju ili nastupima, svakako da se nalazi pod njihovom posebnom pažnjom. S tim što, kada je Crna Gora u pitanju, njihov posao je olakšan jer to za njih odrađuje lokalna Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), dok im je mnogo teže u Republici Srpskoj i Srbiji. Nije sporno da i tamo imaju upliva, ali ne u onoj meri u kojoj su ga imale pre pet, šest ili sedam godina, i upravo zato je Crna Gora, po mom mišljenju, izabrana kao poligon za njihovo delovanje - kaže Živković za Sputnjik.
Sagovornik smatra da je povod za jače angažovanje zapadnih službi, prevashodno MI6 u Podgorici i Crnoj Gori, pre svega definitivno rešenje statusa Kosova i Metohije.
- Kako se bude približavao dan rešavanja statusa Kosova na ovaj ili onaj način, tako će njihovo delovanje biti sve jače i jače na ovim prostorima jer njima ne odgovara da na Balkanu bude mir. Čak i ako bi sutra uspelo da se nekako zatvori pitanje Kosova, niko nam ne garantuje da oni odmah ne bi otvorili sledeće žarište u Sandžaku, jer se polako negde i ta priča odmotava. Doduše, još uvek ne javno, ali u nekim političkim kuloarima Sandžak već počinje da biva interesantna tema.
Sagovornika smo takođe pitali i da li pojačano prisustvo britanske agenture u Podgorici može imati veze i sa insajderom Duškom Kneževićem, čije bi izručenje Crnoj Gori moglo prerasti u osetljivo pitanje za odnose dve zemlje.
- Naizgled deluje da je Knežević pod nekom zaštitom zvaničnog Londona. Doduše, nema nikakve zvanične potvrde ali ni demantija da nije. Ovoliko odugovlačenje priče oko Interpolove crvene poternice (pošto je to procedura koja se završava u vrlo kratkom roku), upućuje da se delovi crnogorske vlasti koji upravljaju tužilaštvom možda plaše da Velika Britanija neće odgovoriti pozitivno na njihov zahtev za izručenjem Kneževića. Tačnije, s obzirom da je on njihov državljanin, procedura nalaže da kad stigne poternica u London, britanske vlasti će tražiti od tužilaštva Crne Gore da im dostavi sve dokaze koje imaju protiv Kneževića, kako bi procenili da li je u pitanju politički motivisan proces ili tu stvarno nečega ima - kaže Živković.
Naš sagovornik smatra da ako vlasti Velike Britanije procene da to za šta tužilaštvo u Crnoj Gori tereti Duška Kneževića ipak nije teško krivično delo, onda ga London sigurno neće izručiti.
- Zato mislim da postoji neka razmirica vezano za delovanje britanskih agenata u Crnoj Gori, jer iz struktura aktuelne vlasti neko verovatno pokušava da im bude servilan, dok onaj drugi deo vlasti sigurno neće biti. Tako da ostavljam mogućnost da će tu tek biti turbulencija na relaciji crnogorska vlast - Velika Britanija, a koje će se tek reflektovati kroz rad bezbednosnih službi kako Velike Britanije u Crnoj Gori, tako i bezbedonosnih službi Crne Gore - zaključuje Živković.