Hrvatska vraća stanove Srbima
Srbi izbegli iz Hrvatske, kojima je zvanični Zagreb oduzeo pravo na povrat stanova u kojima su kao nosioci stanarskih prava boravili do 1991. godine, mogli bi konačno dočekati pravdu. Radi se o Srbima koji su do rata živeli uglavnom u gradovima, izvan područja Krajine, koji, prema nekim procenama čine 70 odsto bivših nosilaca stanarskog prava.
Hrvatska će uskoro morati da raspiše još jedan rok za stambeno zbrinjavanje, a izbeglim Srbima biće omogućen otkup stanova koje dobiju pod jednakim uslovima po kojima su ih svojevremeno otkupljivali Hrvati, potvrdio je i Milorad Pupovac, saborski zastupnik i predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), inače koalicionog partnera vladajuće HDZ.
Pritisak na Hrvatsku
|
- Oni koji ne budu mogli ili želeli otkupiti te stanove, dobiće status zaštićenog najmoprimca i imaće pravo korišćenja tih stanova za njih i njihove porodice - rekao je Pupovac.
Ovaj preokret u rešavanju problema stanarskih prava izbeglih Srba iz Hrvatske rezultat je velikog pritiska UNHCR-a, Evropske komisije, SAD i Oebsa.
Kao što je poznato, za razliku od BiH, gde su izbegli i prognani svih nacionalnosti odavno rešili problem svojih stanarskih prava, samo je izbeglim Srbima iz Hrvatske to pravo do sada osporavano.
Rok najmanje pola godine
|
Vesna Petković iz UNHCR-a u Srbiji kaže da beogradska kancelarija te organizacije već duže vreme ubeđuje hrvatsku vladu da mora rešiti pitanje stanarskih prava izbeglih Srba.
U martu ove godine u Beogradu je održan sastanak, kome su, pored predstavnika ovih međunarodnih organizacija, prisustvovali i članovi vlada zemalja u regionu. Tada je dogovoreno da se organizuje donatorska konferencija, koja će, kako se najavljuje biti održana krajem ove godine.
Prema pisanju zagrebačkog "Globusa", plan je da se u posebni fond prikupi oko sto miliona evra koji će se koristiti za rešavanje stanarskih prava ili za obeštećenje onima koji ne mogu ili ne žele da se vrate.
Time bi njihova sudbina prestala da bude političko pitanje koje bi Hrvatskoj moglo blokirati pregovore s EU, zaključuje "Globus".
Deo novca u fond bi trebao da stigne kao klasična donacija, dok bi se ostatak navodno obezbedio kroz povoljne kredite Razvojne banke Saveta Evrope.
Mario Pavlović iz hrvatske kancelarije UNHCR-a potvrdio je medijima da će stanarska prava Srba iz Hrvatske biti obuhvaćena pomenutim fondom, ali nije želeo da kalkuliše o kojim sredstvima se radi. On je dodao da se za sve izbeglice mora naći rešenje najkasnije za dve i po godine. Pre toga, najavio je Pavlović, biće "pročišćeni" spiskovi izbeglica iz Hrvatske koji još nisu rešili stambeno pitanje.
Spiskovi
|