Glavašu dve godine manje zatvora
Hrvatski vrhovni sud smanjio je sa 10 na osam godina zatvorsku kaznu Branimiru Glavašu, osuđenom u županijskom sudu u Zagrebu za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, objavio je danas Vrhovni sud na svojim internet stranicama.
Vrhovni sud Hrvatske delimično je uvažio žalbe na prvostepenu presudu odbrane Glavaša i ostalih optuženih za ratne zločine u Osijeku, kojima je kazna smanjena u rasponu od šest meseci do tri godine zatvora.
Glavašu se kao tadašnjem rukovodiocu odbrane u Osijeku sudilo kao naredbodavcu zatvaranja, mučenja i ubistava desetak civila na obali Drave i mučenje petoro i ubistvo dva civila u njegovom sedištu u Osijeku, u slučajevima "Selotejp" i "Garaža". Glavaš se, osim nekoliko meseci koje je zbog navodnih štrajkova glađu uglavnom proveo u bolnici u Osijeku i zatvorskoj bolnici u Zagrebu, branio sa slobode zbog svog statusa poslanika u Saboru, a pre izricanje presude pobegao je u BiH čije je državljanstvo pribavio pre nekoliko godina i gde sada živi u pograničnom selu Drinovci. |
Vrhovni sud odbio je sve žalbe o svojoj odluci, osim one na težinu kazne, pa su osuđenima zatvorske kazne smanjene i svima njima vreme provedeno u pritvoru uračunava se u visinu kazne.
Komandiru jedinice za likvidacije Ivici Krnjaku kazna je smanjena sa osam na pet, Gordani Getoš Magdić sa sedam na pet, Tihomiru Valentiću s pet na četiri i po, a Dini Kontiću i Zdravku Dragiću s pet na tri i po godine zatvora.
Glavašev advokat Veljko Miljević izjavio je da je presuda pravosnažna i da odbrani u Hrvatskoj preostaju samo vanredni pravni lekovi, ali da su na sudu za ljudska prava u Strazburu advokati pokrenuli postupak oko zakonitosti iskaza takođe osuđene Getoš Magdić.
Nakon što je Vrhovni sud obranodovao svoju odluku Glavaš izjavio da će nastaviti da dokazuje da je nevin.
Rekavši da su osudili nevinog čoveka i da se radi se o političkoj i kompromisnoj presudi, Glavaš je naveo da su sudije, ako su ocenili da je kriv, trebalo da izreknu maksimalnu, zakonom predviđenu kaznu od 20 godina.
Za ponedeljak je najavio konferenciju za medije na kojoj će govoriti o presudi i političko-pravnom progonu i nepoznanicama o zločinima iz rata koje su, kako tvrdi, policija i tužilaštvo prikrivali.
Ante Madunić, jedan od Glavaševih advokata, najavio je žalbu Ustavnom sudu na presudu Vrhovnog suda, a u slučaju da žalba ne prođe, najavio je i tužbu Sudu za ljudska prava u Strazburu.
Ističući da je odbrana bila uverena u ukidanje prvostepene presude i njeno vraćanje na ponovno suđenje, Madunić je rekao da je Vrhovni sud, ako je već utvrdio da je ratni zločin uistinu počinjen, trebao da izrekne maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora, a ne "tako malu kaznu" od osam godina.