Novi preokret: Glavaš izlazi na slobodu
Vananraspravno veće zagrebačkog Županijskog suda ukinulo je danas (31. mart) istražni zatvor Branimiru Glavašu, optuženom za ratni zločin nad srpskim civilima u Osijeku, uvaživši predlog njegove obrane, prenosi zagrebački "Večernji list".
Glavaš, koji je u bolnici za osobe lišene slobode i u koju je prebačen jer mu se pogoršalo zdravstveno stanje zbog štrajka glađu, već tokom dana bi trebalo da bude pušten na slobodu.
Kako je rekla njegov advokat Višnja Drenški Lasan, Veće je uvažilo argumentaciju obrane da je veza između presude Vrhovnog suda i naknadno određenog istražnog zatvora toliko slaba da je jedva vidljiva, pa je prihvatilo novi argument obrane da bi Glavaš, da je 18. marta 2015. još bio na izdržavanju kazne u BiH, u međuvremenui bio pušten na uslovni otpust.
Drenski Lasan je potvrdila da se Glavaš i dalje nalazi u zatvorskoj bolnici u Svetošimunskoj ulici i da bi danas, najverovatnije, trebao biti najpre odveden do zatvora u Remetnicu kako bi se razdužio, navodi agencija Hina.
Na odluku o Glavaševom puštanju na slobodu tužilaštvo ima pravo žalbe o kojoj bi trebao da odlučuje Vrhovni sud.
Tužilac Silvio Sušac objasnio je da se Vanraspravno veće, ukidajući Glavašu istražni zatvor, prvenstveno vodilo ranijim stavovima Ustavnog suda, ali je dodao da se Državno tužilaštvo ne slaže s takvom odlukom i najavio da će nakon što primi pisano rešenje podneti žalbu.
Glavaš je u istražnom zatvoru od 5. marta kada je počeo štrajk glađu, a zbog narušenog zdravlja u nedelju je ponovo prevezen u zatvorsku bolnicu.
Pročitajte još:
* Glavaš vraćen u zatvor, najavio štrajk glađu
* Glavaš prebačen u zatvorsku bolnicu
Istražni zatvor mu je određen jer je Vrhovni sud početkom marta zaključio da je, po Zakonu o krivičnom postupku, takva mera obavezna za sve okrivljene kojima je izrečena kazna veća od pet godina.
Nakon što je Ustavni sud u januarau ukinuo pravosnažnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima "garaža" i "selotejp" od osam godina zatvora, na osnovu koje je Glavaš u Mostaru služio zatvorsku kaznu, na snazi je ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine nepravosnažno osuđen na deset godina zatvora.