Kako je Hrvatska postala "problematično dete" EU
"Nacionalisti u Hrvatskoj su neprijateljski raspoloženi prema izbeglicama, LGBT osobama, nezavisnim novinarima, umetnicima, aktivistima za ljudska prava i svima koji su drugačiji ili misle drugačije", navodi se na početku članka pod naslovom "Hrvatski duhovi" koji je objavio norveški dnevni list Dagsavisen.
U članku se konstatuje da je Hrvatska zbog podivljalog nacionalizma i filoustaškog revizionizma postala "problematično dete Evropske unije". Podseća se da je Hrvatska članica NATO-a i EU-a, i da je morala da prođe stroge kriterijume da bi se pridružila tim savezima, ali da taj proces nije rešio sve probleme u zemlji.
Hrvatska treba da se suoči sa svojom prošlošću
- Hrvatska ima nerešena granična pitanja sa gotovo svim svojim susedima, ali najvažnije od svega, Hrvati se bore sa nedostatkom suočavanja as prošlošću i stanjem ljudskih prava u zemlji - piše norveški list.
Dagsavisen navodi kako su u Hrvatskoj jake snage koje žele da "revidiraju prošlost i očiste NDH, koja je bila fašistička država i podržavala nacističku Nemačku tokom Drugog svetskog rata. To je borba kojoj se ne vidi kraj i stvarnost koju sve hrvatske političke vođe moraju uzeti u obzir". List citira i zloglasnu izjavu Franje Tuđmana da mu je drago što mu žena nije ni Jevrejka ni Srpkinja.
Hrvatski nacionalisti i branitelji povezuju NDH i današnju Hrvatsku
- Nacionalisti i branitelji upoređuju NDH i rat za nezavisnost Hrvatske 1990-ih pa nije iznenađujuće što se danas u Hrvatskoj koristi ustaški pozdrav Za dom spremni - navodi norveški list. Podsećaju da je tokom NDH u Jasenovcu ubijeno najmanje 80 hiljada Srba, Jevreja, Roma i Hrvata koji su se protivili ustaškom režimu.
List spominje i kontroverznu ulogu Hrvatske u ratu u BiH, i konstatuju da se to petljanje u unutrašnje poslove susedne države nastavlja danas kroz intervencije predsednice Kolinde Grabar-Kitarović oko izbornog zakona u BiH.
Uloga Katoličke crkve
- Nacionalističke snage pokazuju gađenje prema onima koji žele pomirenje i rešavanje hrvatskih ratnih zločina. Na primer, Inicijativa mladih za ljudska prava zatražila je od predsednice Grabar-Kitarović da se izrazi žaljenje za nasilje i zločine protiv srpskih žrtava vojne operacije Oluja. Ova nevladnina organizacija je brzo prokazana kao nacionalni izdajnik u državnim medijima. Članovi su bili izloženi javnom progonu i mržnji. Hrvatski nacionalisti koriste retoriku mržnje kao sredstvo homogenizacije zemlje i prema unutra i prema Srbiji, uprkos činjenici da je većina Hrvata i Srba u zemlji umorna od sukoba i da žele da nastave život - piše Dagsavisen.
Navode i da je Katolička crkva ključan akter u takvim nacionalističkim politikama, i da se to naročito videlo kada je bila reč o ratifikaciji Istambulske konvencije.
Dagsavisen je u vlasništvu norveških hrišćanskih grupa
- Taj nacionalizam i autoritativno upravljanje čine temelj upravljanja zemljom. Nije izazovan i čini se da je osvojio obične ljude. Slab posao, visoka nezaposlenost, loš društveni sastav, korupcija i nepotizam čine ljude spremnim da relativno mirno prihvate etničke, verske, rodne i druge oblike diskriminacije, kao i zloupotrebu moći - piše norveški list.
Na kraju Dagsavisen apeluje i na norveške vlasti da od Hrvatske zahtevaju da reši sve spomenute izazove.
Inače, Dagsavisen je osnovan 1884., neko vreme je bio blizak norveškoj Laburističkoj stranci, ali od 2016. je u većinskom vlasništvu Mentor Medier AS, kompanije koja je vlasnica i jednog hrišćanskog dnevnog lista, a ona se sama nalazi u vlasništvu nekoliko hrišćanskih odnosno protetstantskih grupa, među kojima je i Norveška luteranska misija.