"Ako neko može da započne novi rat u BiH - To je NATO"
Uloga NATO-a u BiH je paradoksalna - sa jedne strane, po Dejtonskom sporazumu, Alijansa je nadležna za očuvanje mira. Sa druge, on je jedini koji može da počne sukobe u toj državi, preko svojih eksponenata među Bošnjacima.
Naser Orić, takozvani ratni komandant Srebrenice, čovek koji je odgovoran za ratne zločine nad više od 3.000 srpskih civila u Podrinju, ponovo se oglasio zapretivši novim ratom u Bosni i Hercegovini.
Orić nije jedini koji sa bošnjačke strane preti ratom. Pre njega to su radili i bivši ratni načelnik generalštaba takozvane Armije BiH Sefer Halilović, nekadašnji komandant bošnjačkog 5. korpusa Atif Dudaković, a zveckanje oružjem nije strano ni bošnjačkom članu Predsedništva BiH Bakiru Izetbegoviću.
Kada tako značajni predstavnici jednog od tri konstitutivna naroda toliko puta šalju ratnohuškačke poruke, ne možemo a da se ne zapitamo - da li je rat u Bosni i Hercegovini ponovo moguć? I da li je ta zemlja i danas najveće bure baruta na Balkanu?
Sagovornici Sputnjika, banjalučki novinar i politički analitičar Anđelko Kozomara i politikolog Radomir Nešković sumnjaju u takav rasplet bosanske krize, ali naglašavaju i paradoksalnu ulogu NATO-a.
Ako neko može da započne novi rat u BiH, to je NATO, smatra Kozomara, dok Nešković naglašava da je upravo zapadna Alijansa ta koja je zadužena, prema odredbama Dejtonskog sporazuma, za očuvanje mira u toj bivšoj jugoslovenskoj republici.
Pročitajte još:
* "Orić mora biti kažnjen - Zašto međunarodna zajednica ćuti?"
Naser Orić je marginalna i politička i vojna ličnost, naglašava Kozomara koja pokušava da dospe u žižu javnosti jer ga očekuje novo suđenje za ratne zločine nad Srbima u Podrinju.
- Ovom izjavom da će biti rata, on u stvari podilazi najekstremnijim krugovima u bošnjačkom narodu. Orić nije osoba koja može da podigne ustanak, da ga povede ili da izvede bilo šta - kaže Kozomara i dodaje da je Bošnjacima danas, posle 20 godina pokušaja da politički unište Republiku Srpsku, jasno da to ne mogu da učine.
- Orić, podilazeći delu bošnjačkog naroda, želi da se pokaže kao jedan od onih koji svom narodu može da ispuni želju. Takođe je poznato da je Naser Orić vojnik i plaćenik NATO-a i da ne može da uradi ništa dok mu njegove gazde ne kažu. Dakle, rat u BiH može da započne i izvede samo NATO predvođen Sjedinjenim Državama - smatra on.
Prvi put u poslednjih nekoliko godina, američka ambasada osudila je neku ratobornu izjavu neke bošnjačke javne ličnosti osudivši upravo Orićevu nedavnu izjavu, naglašava Kozomara.
On takođe primećuje i Izetbegovićevu izjavu, datu na samitu u Londonu, da je sudbina BiH kao članice NATO-a u rukama Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske.
- Samo naivni bi poverovali da on tom izjavom pokušava da veliča značaj Dodika i RS. On, u stvari, direktno suprotstavlja Dodika NATO-u, nadajući se da će Alijansa u to poverovati i preduzeti mere da se reši Dodika, a znamo na koji način oni to rade - kaže Kozomara.
Rizik od rata u BiH više ne postoji, smatra Radomir Nešković, nazivajući i Orićevu i izjave drugih bošnjačkih prvaka predizbornom zavrzlamom.
- Ne postoji nijedan uslov ili element zbog koga bi sukob počeo, tako da ne verujem u sukob u BiH barem za neko duže vreme - kaže on.
U BiH nema više vojnih formacija podeljenih po etničkim linijama, a multietničke Oružane snage BiH (OS) nalaze se pod čvrstom kontrolom NATO-a.
- Pod kontrolom NATO-a nemoguće je početi bilo kakav sukob, ograničenih ili većih razmera, sve dok je Aneks 2 Dejtonskog sporazuma na snazi, po kome je NATO ovde zadužen da obezbedi mir, mislim da sukob nije moguć - smatra Nešković.
Sve izjave poput nedavne Orićeve, Nešković posmatra kao one koje su izrečene radi lične promocije i u predizborne svrhe.